Bekir Mutlu son yolculuğuna uğurlandı

''Bir ilkbahar sabahı güneşle uyandın mı hiç'' isimli eseriyle Altın Kelebek ödülü alan, bestelenen çok sayıdaki şiiri yıllardır dillerden düşmeyen Dr. Bekir Mutlu, son yolculuğuna uğurlandı.

Cuma 04.09.2009 15:00
ABONE OL
Dört yıldır mücadele ettiği kansere yenik düşen Mutlu için uzun yıllar Anestezi ve Reanimasyon Bölümü'nde klinik şefi olarak görev yaptığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tören düzenlendi.

Eşi Tülay Mutlu, törende yaptığı konuşmada, hastalığının son günlerinde hocalarının hayatını kurtarmaya çalışan hekimlere teşekkür ederken, ''Ama ne yazık ki olmadı'' dedi.

Konuşması sırasında gözyaşlarını tutamayan Tülay Mutlu, kaybettiği eşine, ''İyi ki senin eşin oldum. 35 yıldır birbirimizi sevmekten bıkmadık, hep el eleydik. Kendine iyi bak. Yeniden kavuşuncaya kadar güle güle küçük dev adam'' diye seslendi.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nurullah Zengin de Numune Hastanesinin temellerinde emeği olan Mutlu'yu kaybetmekten duydukları üzüntüyü dile getirirken, ''Merhum Mutlu bir hekim ve anestezi hocası olarak tıp dünyasına, sanatçı kişiliğiyle de ülkemize mal olmuş bir değerdir'' dedi.

Mutlu'nun çalışma arkadaşı ve eski başhekimlerden Dr. Yakup Arısan ise merhumun bir hekim ve insan olarak ender rastlanan kişilerden olduğunu söyledi. Dr. Bekir Mutlu'nun öğrencilerinden Dr. Eyüp Horasan da hocasının kendisine hem mesleki hem de hayat tecrübesi aktardığını anlattı.

Bekir Mutlu'nun eşinin yanı sıra, kızı Esra Aslan ile oğlu Umut Mutlu, diğer yakınları ve çalışma arkadaşlarının katıldığı törende daha sonra helallik istendi ve dua okundu. Ünlü söz yazarı ve şairin cenazesi Kocatepe Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

BEKİR MUTLU KİMDİR?

1931 yılında Ankara'da doğan Mutlu, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlığını tamamladıktan sonra 1970-1996 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü'nde görev yaptı. Mutlu, buradan klinik şefi olarak emekli oldu.

Türk tıbbına birçok anestezi uzmanı ve teknisyeni yetiştiren Mutlu, yaşamı boyunca edebiyat ve şiirle de ilgilendi. Çok sayıda tıbbi makalesi, kongre tebliği yayımlanan Mutlu'nun, 3 de şiir kitabı bulunuyor.

Mutlu'nun şiirlerinden birçoğu Türk Sanat Müziği'nin ünlü bestekarları tarafından bestelendikten, sonra TRT repertuvarına alınarak Türk Sanat Müziği Arşivi'ne girdi.

1985 yılında ''Bir ilkbahar sabahı güneşle uyandın mı hiç'' isimli eseriyle Altın Kelebek ödülüne layık görülen Mutlu'nun çok sayıdaki eseri de ''yılın sevilen şarkısı'' seçildi.