Katliamda rant kavgası araştırılacak

Çorum Ağır Ceza Mahkemesi SABAH'ın gündeme getirdiği "Bilge Köyü katliamının nedeni petrol ve araziye dayalı rant kavgası" iddiası için resmen araştırma başlattı

Cuma 04.09.2009
Son Güncelleme: Cuma 04.09.2009
ABONE OL
Mardin'in Bilge köyünde yaşanan katliamı soruşturan Mazıdağı ve Mardin Cumhuriyet Başsavcılıkları, olayın köydeki petrol ve araziye dayalı rant nedeniyle işlenmiş olabileceği ihtimali üzerinde durmamıştı. Ancak davaya bakan Çorum Ağır Ceza Mahkemesi bu iddiaları da içeren derin bir araştırma başlattı. Mahkeme katliamın, SABAH'ın da gündeme getirdiği şekilde, korucu timleri arasındaki çatışmadan kaynaklanmış olabileceği yönündeki deliller üzerine, Mardin ve Mazıdağı Jandarma Komutanlıklarına yazı yazdı ve köydeki petrol kaçakçılığı olaylarının kendilerine bildirilmesini istedi.

1994'TEKİ OLAYIN DEVAMI MI?

SABAH Bilge köyü katliamıyla ilgili araştırması sırasında katliam yapanların köydeki üçüncü timden olayda kendisi veya yakınları yaşamlarını yitirenlerin de köydeki birinci ve ikinci timden olduğunu tespit etmiş ve katliamın köyden geçen petrol boru hattından yapılan kaçakçılık rantına bağlı olabileceği iddialarını gündeme taşımıştı. Bilge köyünde 1994'te de benzer bir olay yaşanmış ve 6 kişi yaşamını yitirmişti. O dönemde olay PKK saldırısı denilerek dosya terör suçlarına bakmakla görevli Diyarbakır Başsavcılığı'na gönderilmişti. Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tanıklardan Murat Çelebi'nin ifadeleri, Mayıs ayındaki katliamda yaşamını yitirenlerin 1994'teki olayı araştırdıklarını ortaya koydu.

'ÖLENLERİ KONTROL ETTİLER'
Çelebi ifadesinde, şunları anlattı: "Olayın neden yapıldığını çözdüm. Saldırganlar Ali Çelebi, Cemil Çelebi, Mehmet Halim Çelebi ve Abdülkadir Çelebi'nin ölüp ölmediğini özellikle kontrol ettiler. Çünkü bunlar 1994'te meydana gelen olayları araştırıyorlardı. Hatta bu olaydan (son katliam) 15-20 gün önce Salih Çelebi'nin evinde toplandılar. Bu toplantıda 1994'teki olayı kimin yaptığını bulduklarını, sadece delil olmadığını, delil aradıklarını söylemişlerdi." Murat Çelebi'den başka diğer müştekiler de katliamda 1994'teki olayın etkisinin olduğuna yönelik ifadeler verdiler. Mahkeme bunun üzerine Diyarbakır Geniş Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başsavcı Vekilliği'ne yazı yazılarak, Bilge Köyü'nde 1994'te meydana gelen saldırıya ilişkin tüm evrakın Çorum'a gönderilmesini istedi.

KİLİT İSİM ESKİ KORUCU
Sanık Mehmet Çelebi ve kardeşi Abdülhakim Çelebi ile oğlu Mehmet Şirin Çelebi, cinayeti namus yüzünden işlediklerini anlatırlarken, koruculuktan ayrılmış Mehmet Emin Çelebi ifadesinde, adeta köydeki rant çatışmasının fotoğrafını çekti ve şunları söyledi: "Bizim köy mafya olmuştu. Petrol kaçakçılığı, adam öldürme, kadın kaçırma olayları oluyordu. 1994'te adam öldürdüler. 1995'te kadın kaçırdılar. Bunlarla ilgili dosyalar hep askeriye tarafından örtbas edildi. Çoğunluk kimdense mafyacılığı onlar yapmaktadır. Çoğunluk olmayanlara da silahlanmak düşmektedir

https://www.sabah.com.tr