Türkiye'nin beslenme ve sağlık haritası çıkarılacak

Sağlık Bakanlığı, 20 bin kişi üzerinde araştırma yaparak Türkiye'nin beslenme ve sağlık haritasını çıkartacak.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 04.09.2009 12:17 ABONE OL
Çocukların bel, baş, kalça ölçümleri yapılacak, boy - kilo ölçümleri kaydedilecek. Çok küçük çocuklar hariç, kan alınarak vitamin değerleri kontrol edilecek.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın uzun zamandır üzerinde çalıştığı Obeziteyle Mücadele Eylem Planı taslağına son şeklinin verildiğini söyledi.

Yakın bir zamanda Türkiye Beslenme- Sağlık Araştırması'nı da hayata geçireceklerini belirten Çom, "Araştırma yaklaşık 20 bin kişi üzerinde hayata geçirilecek." dedi.

Çom, çalışma sonucunda Türkiye geneliyle birlikte, bölgesel düzeyde, il düzeyinde ve yaş gruplarına göre istatistiklere ulaşılacağını, sağlık ve beslenme konusunda mevcut durumun gözler önüne serileceğini aktardı.

Çalışma kapsamında yüz yüze görüşmeler yapılarak anket uygulanacağını ifade eden Çom, özellikle çocukların vücut gelişimini gösteren kilo, boy, baş, bel, kalça çevresinin ölçüleceğini kaydetti.

Çok küçük çocuklar hariç, herkesten kan alınacağını dile getiren Çom, "Bu kan ile vitamin değerlerine bakılacak. Raşitizm, kemik erimesi var mı yok mu, tespit edilecek. Hemoglobin değerlerine, kansızlık olup olmadığına bakılacak. Demir eksikliği, vitamin eksikliği, kolesterol gibi değerler incelenecek." şeklinde konuştu.

Çom, şöyle devam etti: "Bütün bunlar, hocalar bilim adamları tarafından değerlendirilecek. Türkiye'nin beslenme haritası çıkartılacak. Örneğin, 'Trabzonlular şunu sever, şöyle beslenir, şu kadarı fazla kiloludur' ya da 'Urfalılar acı yer' gibi bazı bilgilere ulaşmış olacağız. Mesela öğrencilere yönelik 'Haftada ne kadar sebze yiyorsun, kaç tane hamburger yiyorsun?' gibi ince ayrıntılar içeren sorular yöneltilecek. Böylece öğrencilerin fast food alışkanlıkları hakkında da bilgi sahibi olunabilecek. Aşırı kilolu da aşırı zayıf da belirlenmiş olacak. Çalışma sonuçlarına göre ne tür tedbirler alınacağı ortaya çıkacak."

Araştırmanın Hacettepe Üniversitesi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle gerçekleştirileceğini aktaran Çom, "Çok önemli bir araştırma. Türkiye'de bu kadar geniş çaplı bir çalışma daha önce hiç yapılmamış." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU