Hakkâri'de 7 melek

Nüfusun yarısını 9-17 yaş grubunun oluşturduğu Hakkâri'de 7 kadın dernek kurup, spordan müziğe farklı alanlarda yetenekli buldukları gençlere destek olmaya çalışıyor

Cumartesi 05.09.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 05.09.2009
ABONE OL
Hakkâri'ye bir yıl önce atanan Psikiyatr Uzm. Dr. Dilek Yeşilbaş "Baran Yetenek Avcıları Kulübü"nü kurdu. Bir doktor arkadaşının da destek verdiği Yeşilbaş, Hakkâri'de yerleşik 5 kadını daha derneğin yönetim kuruluna aldı. Kürtçe "yağmur" anlamına gelmesi nedeniyle ve yapılanların bereketli olması ümidiyle "Baran" adını alan dernek, nüfusun yüzde 50'sinin 9-17 yaş arasındaki gençlerden oluştuğu Hakkâri'de "yetenek avlamaya" başladı. Yetenekli olduğunu düşünen gençlerin aileleri de derneğe başvurabiliyor. Baran Yetenek Avcıları Kulübü, yetenekli gençleri maddi-manevi destekliyor. Derneğin çalışmaları bugünlerde futbol ağırlıklı gidiyor. Kısa süre içinde voleybol, basketbol, masa tenisi ve tenis alanlarında da yetenekli gençlerin ortaya çıkarılması için hazırlıklar sürüyor. Tiyatro ve yazarlıkla ilgili faaliyetler de başlatıldı.

YETENEĞİNDEN HABERSİZ...

Kentte gizli-açık pek çok yeteneğin avcısı olarak harekete geçtiklerini belirten Dernek Başkanı Dilek Yeşilbaş "Gençler yeteneklerinin farkında değil. Bunları ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. Yaşama bakış açısına ve duruşuna etkili oluyor. Hakkârililerle el ele vererek çok güzel işler yapıyoruz" dedi.

https://www.sabah.com.tr