Mahkemeden ruh sağlığına tescil

L'Oreal'in 86 yaşındaki hissedarı Bettencourt'a kızının servetini kontrol talebiyle açtığı davada hâkim 'akli dengesi yerinde değil' iddialarını haksız buldu

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 05.09.2009 ABONE OL
Dünyaca ünlü kozmetik firması L'Oreal'in en büyük hissedarı Liliane Bettencourt (86) ve kızı François Bettencourt Meyers'in (55) davası Perşembe günü görülmeye başlandı. Fransa'nın başkenti Paris'in batısındaki Nanterre kentinde başlayan davada iki tarafın avukatları da sert suçlamalarda bulundu. Meyers'in avukatı 18 ay önce müvekkilinin ilk şikâyette bulunduğunu ancak bu süre zarfında dosyanın ele alınmaması nedeniyle ailenin zor günler yaşadığını ifade edip, "Müvekkilim, annesinin kendinde olmadığına inanıyor. Yaşı ilerleyen annesinin servetinin yanlış kullanıldığı düşüncesinde" diye konuştu. Tüm dünya jet-setinin takip ettiği dava, 23 milyar dolarlık servete sahip Bettencourt'un 61 yaşındaki fotoğrafçı François-Marie Banier'ye yaklaşık 1 milyar euroluk hediye ve para vermesi nedeniyle açıldı. Medyada iki tarafın sert açıklamalarının benzeri mahkeme salonunda yaşandı. Bir saat süren dava süresince iki tarafın avukatları birbirlerini sert bir dille eleştirdi. Bettencourt'un avukatı müvekkilinin yaşına rağmen ruh ve akıl sağlığının yerinde olduğunu kendisine ait parayı istediği gibi harcamaya hakkı olduğunu belirtti. Kızının akıl sağlığını ortaya atarak paranın tamamına el koyma gayretinde olduğunu söyleyip müvekkilinin sağlık dosyalarını jüriye sundu. Duruşma sonunda mahkeme Bettencourt'un zihinsel bir zayıflık içinde olmadığına kanat getirildiğini ifade etti. Bu da ilk raundun Betencourt tarafından alındığı yorumu yapılmasını sağladı.

'VERMEYİ BİLMELİSİN'
Bir sonraki duruşma 11 Ekim'e ertelendi. Mahkeme bu görüşmede Meyers'in şikayetlerinin bir dava oluşturup oluşturmadığına ve olayın bir üst mahkemeye taşınıp taşınmayacağına karar verecek. Şirkette yüzde 27.5 hisseye sahip olan Bettencourt verdiği bir röportajda, "Servet fırsattır. Çok kazanıyorsanız vermesini de bilmelisiniz" demişti. Bettencourt, kızı ile konuşmayı asla düşünmediğini de söylemişti. Bettencourt 23 milyar euroluk servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde 17'inci sırada yar alıyor.

BUGÜN NELER OLDU