Kardeşini kurtaramadı

20 yıllık bağımlıydı. İyileşti ve 3 yılda 70 bağımlıya yardım etti. Ama kardeşinin aşırı dozdan ölmesini engelleyemedi

Pazar 06.09.2009
Son Güncelleme: Pazar 06.09.2009
ABONE OL
İstanbul'da 5 kez 'aşırı doz' yüzünden ölümden dönen, uyuşturucuyu 20 yıl sonra bırakıp 7 yıldır da bağımlılara danışmanlık hizmeti veren Mehmet İriz (47) 3 yılda 70 bağımlıyı kurtardı. Ancak erkek kardeşine yardım edemedi. 32 yaşındaki kardeşi 25 gün önce 'aşırı dozdan' yaşamını yitirdi. Eroinle tanıştığında henüz 15 yaşında başarılı bir lise öğrencisi olan Mehmet İriz, annesi defterinin arasında eroini bulunca hemen hastaneye yatırılmış. 15 günlük tedavinin ardından yeniden kullanmaya başladığını, 18 yaşına geldiğinde ailesinin 'bırakır' ümidiyle halasının kızıyla evlendirdiğini vurgulayan İriz eğitimini de tamamlayamadı ve okulu yarım bıraktı. AMATEM'de 43 gün tedavi gördükten sonra 13 yıl süren psikoterapi sürecine başlayan Mehmet İriz, bağımlılığı yenmeyi başarmasında Dr. Defne Tamar'ın büyük rolü olduğunu belirtiyor. Onun önerisiyle AMATEM'de gönüllü olarak bağımlılık danışmanlığı yapmaya başlayan İriz, 4 yıl boyunca, yaşadıklarını bağımlılarla paylaştı.

CESEDİ KORUDA ÇIKTI

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden gelen 'bağımlılık danışmanlığı' teklifini kabul eden, aynı zamanda Sirkeci'de sahibi olduğu oteli de işleten İriz, 3 yılda 70 bağımlıya yardım eli uzattı. Ancak o el kendi kardeşine yetişemedi. 32 yaşındaki kardeşi Melih 25 gün Florya Basın Sitesi'nin yanındaki korulukta ölü bulunduğunu belirten İriz şöyle konuşuyor: "Melih 4 yıllık eşini 2 yaşındaki kızıyla baş başa bıraktı. 12 yıldır esrar kullanıyordu. Dönem dönem bırakmak istedi. Öldüğü gün arkadaşlarının da onu korkup yol kenarına attıklarını düşünüyorum. Çünkü genellikle böyle oluyor. Tam olarak hangi maddeden öldüğü otopsi sonucu belli olur." Mehmet İriz, tedavi sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri de sıralıyor:

BIRAKMAK YETMEZ:
Kişinin yaşam stilini değiştirmesi gerekir. Ben işimi bile değiştirmiştim. Psikoterapi devam etmeli. Kardeşim istemedi. Bana son sözleri "Bıraktığımda siz mutlu oluyorsunuz, başladığımda da ben" oldu.

SONU YA HAPİS YA DA ÖLÜM: Bu işin sonu ya hastane ya hapishane ya da mezarlık. Gelen bağımlılara 4'üncü bir yol olabileceğini gösteriyorum. Karşılarında 20 yıl kullanıp bırakmayı başarmış birini görmek onları umutlandırıyor. Gelenlerin çoğu 18- 35 yaş arası. İşadamından üniversite öğrencisine her kesimden hasta var.

EŞİM TANRIÇA GİBİ: Evliliğimin 16'ncı yılında eroini bıraktım. İkisi işitme engelli 4 çocuğum var. Herşeyi nlatıyorum onlara. Sorular soruyorlar, hepsini yanıtlıyorum. Çocuklarım sigara bile içmiyor. Eroini bırakmamda en büyük destekçim eşimdir. Tanrıça gibidir. Doktorumun da büyük rolü oldu.

BEGÜM'ÜN ÖLÜMÜ: Henüz 23 yaşında hayatını kaybeden üniversiteli Begüm'ün ölümü beni sarstı. Kardeşim ölmüş gibi üzüldüm. İntihar ettiğini düşünmüyorum. 5 kez ölümden döndüm, ancak hiçbirinde intihar amacım yoktu. Tedavi öncesi kullandığım doz, tedavi sonrası kan temiz olduğu için fazla geldi. Vaktinde müdahale edilse kurtarılabilirdi.