İşte en yaşanabilir kent

Türkiye'nin Yaşanabilir İller Araştırması sonuçlarına göre yaşanabilir en ideal il Ankara olurken, 17 sıra gerileyen Erzurum 35. sırada yer aldı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 07.09.2009 16:56 ABONE OL
CNBC-e Business Dergisi'nin yıl ilkini geçen yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre Erzurum bu yıl, 18'inci sıradan 35 beşinci sıraya düştü.

Araştırma; eğitim, sağlık, güvenlik, kültür-sanat ve kent hayatı gibi başlıklar altında toplandı. Başlıklar altında ise spor tesisi kapasitesi, lisanslı sporcu sayısı ve alış veriş merkezinin nüfusa oranı, araç başına düşen kaza sayısı, ormanlık alanın kent alanına oranı, hava kalitesi, , kişi başına düşen kamu harcaması, kişi başına düşen araç, konut sayısı, kira geliri, kişi başına ödenen vergi, satın alma gücü, okuma-yazma oranının nüfusa oranı, anaokulu sayısı, üniversite mezunu, tiyatro ve sinema salonunun nüfusa oranı gibi 34 kriter yer aldı.

Araştırma sonuçlarına göre yaşanabilir en ideal il Ankara olurken, İstanbul üçüncü sırada yer aldı. Yaşam bakımından en ideal olmayan iller ise Doğu ve Güneydoğu'dan çıktı. Listeye göre yaşam bakımından en ideal olmayan il Ağrı oldu.

Buna göre en ideal on il; Ankara, Eskişehir, İstanbul, Antalya, Trabzon, Edirne, Isparta, İzmir, Artvin ve Kırklareli, en ideal olmayan iller ise Mardin, Ardahan, Kars, Muş, Batman, Şırnak, Şanlıurfa, Hakkari, Diyarbakır ve Ağrı oldu.

BUGÜN NELER OLDU