Sunay Akın'dan muhteşem gösteri

Şair-yazar Sunay Akın Antalya'da Ramazan Şenlikleri kapsamında gösteri sundu.

Pazartesi 07.09.2009 13:14
ABONE OL
Antalya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Şenlikleri muhteşem etkinlikleriyle sürüyor. Şenlikler kapsamında şair-yazar Sunay Akın gösteri sundu. Anlattığı öykülerle düşündürürken güldüren Akın, Antalyalılarla buluşmasını sağladığı için Başkan Prof. Dr. Mustafa Akaydın'a teşekkür etti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Tarz Yapım işbirliğiyle gerçekleştirilen 'Büyükşehir Ramazan Şenlikleri' tüm coşkusuyla sürüyor. Her akşam farklı etkinliklerle devam eden Ramazan Şenlikleri, 5 Eylül Cumartesi akşamı şair-yazar Sunay Akın gösterisiyle devam etti. Sunay Akın'dan önce çocuk etkinlikleriyle başlayan program iftara doğru, ardından Direklerarası gösterileriyle sürdü. Daha sonra sahneye çıkan Sunay Akın, tek kişilik gösterisinde anlattığı Ramazan öyküleriyle geçmişe bir yolculuk yaptı.

MAHYA IŞIKLARINDA RESİMLER VARDI

Eski dönemde, Ramazan aylarında, Mahya ışıkları ve resimleriyle camilerin süslendiğini anlatan Sunay Akın, "İşte o dönemlerde sanat sevgisi o kadar yoğunmuş ki, insanlar, mahya ışıkları ve resimlerini görmek için geceleri cami cami dolaşırmış. O zamanlarda elektrik de olmadığı için mahya ışıkları kandillerden yakılırmış. Camisinde resimli mahya olmayanlar hemen minarelere mahya yaptırırmış. Tek minareli olan camiler de hemen bir minare daha yaptırarak mahya ışıkları ve resimleriyle sanatı doya doya yaşardı. İşte bu Türk milleti bu topraklara, resim sevgisinden dolayı, minare dikmiş, hatta yıkıp yenisini yapmıştır. Bu milletin medeniyetinde, tarihinde, minareler süngü, kubbeler de miğfer olmamıştır" dedi.

MİNARENİN ÜSTÜNDE HOKKA VE KALEM
Konuşmalarında mesajlar veren Sunay Akın, eskiden minarelerin üstünde hilal olduğunu belirterek, "Gerçi hilal olan minareler hala var. Ama 1541 yılında, İstanbul Defterdarı Mahmut Efendi, bir cami yaptırıyor ve minaresine hokka ve kalem koyduruyor. Bakın 500 yıl önce, okuma olgusunu nasıl vurguluyor. Ne kadar önemli, yazı araç gereci, aydınlanma aracını simgeleyen hokka ve kalem koymuş. Bu caminin İstanbul'un simgesi olmasını istedim. Ama olmadı. Yıllar önce, bu hokka ve kalem rüzgar nedeniyle uçmuş. Ben 11 yıl tekrar hokka ve kalemin aynı minarenin üstüne konulması için mücadele ettim. 11 yıllık mücadelem sonucunda 2 yıl önce hokka ve kalem yerine konuldu. Bunun için de çok mutluyum" diye konuştu.

GEÇMİŞE KEYİFLİ BİR YOLCULUK
Kendisine özgü üslubu ve anlatımıyla geçmişten bugüne bir köprü kuran Sunay Akın, izleyenleri de kendi içinde bir yolculuğa çıkardı. Akın'ın anlattıkları Antalyalıları kimi zaman düşündürdü, kimi zaman eğlendirdi. Ramazan öyküleriyle özellikle sanat, eğitim ve okumanın önemine değinen Sunay Akın, laikliğe de vurgu yaptı. Tiyatro sanatçısı Altan Erbulak'ın çocukken ulu önder Atatürk'ün yaşadığı anıları da anlatan Sunay Akın, Erbulak'ı da saygıyla andı. Akın, konuşmasının sonlarında, İstanbul Boğazı'nın ücretli geçişi konusuna da değindi. Ramazan öyküsüyle ücretli geçişi eleştiren Akın, "Yıllar önce 2 kez gerçekleşen boğazın donması olayını bekliyorum. Boğaz donduğu an, buzlu boğazın üstünden yürüyerek ve ücret vermeden geçeceğim" dedi.

BAŞKAN AKAYDIN'A TEŞEKKÜR
Binlerce Antalyalının izlediği Sunay Akın, kendisini Antalyalılarla buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın'a teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Adem Akyürek, Sunay Akın'a Ramazan Şenlikleri'ne katıldığı için çiçek verdi. Her akşam çeşitli etkinlikle devam eden Ramazan Şenlikleri kapsamında 12 Eylül Cumartesi akşamı ünlü sanatçı Onur Akın Antalyalılarla buluşacak.