Yüksek gerilim hattı iki can aldı

17 ve 31 yaşlarındaki iki kişi, dama taşıdıkları parmaklıkların gerilim hattına değmesi sonucu akıma kapılarak can verdi

Pazartesi 07.09.2009
ABONE OL
Adana 100. Yıl Mahallesi'nde demircilik yapan Selim Erbaş, komşusunun ikinci kattaki evinin damı için yaptığı demir korkulukları tamamladı. Önceki gün Selim Erbaş'ın 17 yaşındaki oğlu Nurettin Erbaş ve yaşıtı olan arkadaşı İsa Aroğlu ile 31 yaşındaki İrfan Alkan, demirci ustasına yardım edip kestiği blokları çatıya çıkarmak için çalışmaya başladı. Ancak evin yanından geçen yüksek gerilim hattını hesaba katmayan üç arkadaş, düşmemesi için sıkı sıkıya sarıldıkları uzun profil demirin hatta temasıyla akıma kapıldı. Gençlerden Nurettin Erbaş olay yerinde, İsa Aroğlu ise kaldırıldığı hastanende can verdi. Hafif yaralı kurtulan İrfan Alkan, "Nurettin ile İsa ikinci kata demir taşıyorlardı. Zorlanınca gelip yardım etmek istedim. Bir anda her yanımı ateş bastı. Sonrasını hatırlamıyorum" dedi.

'ELLERİM KIRILSAYDI'
Evlatlarını kaybetmenin acısını yaşanan demirci ustası Selim Erbaş ile esnaf Abdurrahman Aroğlu yüksek gerilim hatlarının yerleşim yerlerinden geçmesine isyan etti. Aroğlu, "Adana'nın birçok semtinde hatlar evlerin yakınından geçiyor. TEDAŞ yetkilileri durumu biliyor ama önlem almıyorlar. İşte bu ihmalin sonucu iki genç hayatının baharında canlarından oldu. Geride gözü yaşlı iki aile bıraktı. Ne olur bu duruma çözüm getirilsin, bizim yüreğimiz yandı başkaları yanmasın" dedi. Hayatının baharında can veren oğlunun ardından sürekli gözyaşı döken Erbaş ise, "Ellerim kırılsaydı oğluma taşıtmasaydım" diyerek ağıt yaktı.