"Cam çocuk" eve hapsoldu

Tıp dilinde Osteogenesis Imperfecta OI (kemiklerin son derece hafif ya da belli belirsiz darbelerle kırılabilmesi hali) olarak bilinen cam kemik hastası çocuğun vücudunda bugüne kadar yüzden fazla kırılma oluştu.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 08.09.2009 10:01 ABONE OL
Batman'ın Sason ilçesi Gülgeli köyünde yaşayan ve doğuştan cam kemik hastası olan 5 yaşındaki Taha Yavuz, hastalığı nedeniyle eve hapsoldu. Küçük Taha, kemiklerinin sürekli kırılmasından dolayı yürümekte zorluk çekiyor.

5 yıl içinde vücudunda 100 den fazla kırılma oluşan Taha, kırığın fiziki acısının yanında yaşıtları gibi dışarıda oynayamama, koşamamanın ezikliğini yaşıyor.

Hastalığı nedeniyle evden dışarı çıkamayan çocuk, sürekli kanepede yatıyor. Dışarı çıkamadığı için zorunlu olarak televizyon izleyen Taha, gününü televizyon seyrederek geçiriyor.

Çiftçilik yaparak geçimlerini sağlayan Baba Abdülhalim Yavuz, maddi imkânsızlıktan dolayı, çocuğunu tedavi ettiremiyor.

Tüm imkansızlıklara rağmen çocuğunu birçok hastaneye götürdüğünü belirten Baba Yavuz, "Çocuğumun cam kemik hastalığına bağlı bacak, kol ve vücudunun çeşitli bölgesinde kırılmalar oluyor. Hastalıktan dolayı yürüyemiyor, arkadaşları ile oynayamıyor. Birçok hastane ve doktor gezdik. Uzmanlar bir türlü çare bulamıyor. Yeşil kartlıyım, 4 yıldır çocuğumu götürmediğim hastane kalmadı. Maddi imkânım da yok ne yapacağımı şaşırdım." dedi.
BUGÜN NELER OLDU