İşte Çin modeli 3'üncü köprü adayı

Boğaz'a 3'üncü köprü için ihaleye girmeye hazırlanan Çinlilerin yapmayı planladığı köprüyü, SABAH Çin'de buldu. Uzunluğu 8.2 km olan köprüyü 272 çelik halat taşıyor

Salı 08.09.2009
Son Güncelleme: Salı 08.09.2009
ABONE OL
İstanbul'a 3'üncü Boğaz Köprüsü inşaatı ihalesine girmeye hazırlanan Çinlilerin, İstanbul'a yapmayı planladıkları köprnün bir benzerini SABAH görüntüledi. Kendi alanında dünya lideri olan Suttang Köprüsü, Şangay'a 1.5 saat uzaklıktaki Suzhou- Natong şehirleri arasında yer alan Uzun Nehir ile Güney Denizi'nin birleştiği noktaya kurulmuş. 2003 yılında yapımına başlanan köprü, geçtiğimiz yıl bağlantı yollarıyla tamamlanarak, 5 yıllık süre içinde kullanıma açılmış.

8'LİK DEPREME DAYANIKLI

Köprüyü yapan şirket STB Sutrang Bridge Managing Departman Genel Müdürü T.P. Jiang'la, köprünün özellikleri ve bu alandaki tecrübelerini konuşuyoruz. "İstanbul'a bir köprü yapılacak. Biz de dünyanın en büyük köprüsüne sahibiz. Bu nedenle bu işe talibiz" diyen Jiang, İstanbul'un deprem riskini bildiğini de şu sözlerle kanıtlıyor: "Üstelik, köprümüz 8 şiddetindeki bir depreme dahi dayanıklı." Deniz üzerindeki uzunluğu 8.2 kilometre olan köprünün, bağlantı yoluyla beraber toplam uzunluğu 32 kilometreyi buluyor. Lİteratürde 'Long Span Cable Stayed Bridge' olarak geçen köprü 330.4 metre yükseklikle en uzun çelik halatlara sahip. 272 adet çelik halat var. Çelik halatların en uzunu ise 577 metre. Köprü Çinlilere 1.4 milyar dolara mal olmuş. Köprüden geçişler ise bizdeki gibi paralı. Büyük araçlar 175 Yuan, küçük araçlar ise 70 Yuan verip geçiyor. Köprünün bizdekilerden farkı ise İstanbul'daki gibi trafiğin en işlek yerine kurulu değil, tam aksine otobandaki bağlantı köprüsünü oluşturuyor.

ÇİN SEDDİ BÜYÜLÜYOR
Çin deyince akla ilk gelen şüphesiz Çin Seddi oluyor. Çin Seddi, başkent Pekin'e yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Biz de diğer turistler gibi yapıp, bu muhteşem yapının en tepesine teleferikle çıkmayı tercih ediyoruz. Kuş bakışı Çin Seddi'ni izlediğimizde, sisin o muhteşem yapıyı adeta bir yorgan gibi örttüğünü görüyoruz. Bir zamanlar batıdan gelen Türkler'in akınlarına karşı ülkeyi korumak için inşa edilen Çin Seddi'ni gezerken, bir grup Çinli İngilizce olarak nereli olduğumuzu soruyor. Türkiye'den geldiğimizi söylediğimizde büyük bir sevgi gösterisiyle karşılaşıyoruz. Hemen sarılıp fotoğraf çektirmek istiyorlar. Zaten ülke genelinde insanlar misapirferver ve hayli sıcakkanlı.