'Kızımın döneceği günü bekliyorum'

6 yıl önce kaybolan Handan Çakal'ı tecavüz ettikten sonra öldürdüğünü öne süren zanlı ve suç ortağı ceset ortada olmadığı için serbest. Anne, hâlâ kızından umudunu kesmedi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 08.09.2009 ABONE OL
Bursa'da yaşayan Çakal Ailesi 2002 yılında baba Hayri Çakal'ı kaybedince, anne Fatma Çakal ve 2 kızı bir başlarına kaldı. Aradan bir yıl geçtikten sonra da ÖSS sınavına hazırlanan ailenin büyük kızı Handan ortadan kayboldu. 19 yaşında olan Handan 2003 yılının mayıs ayında dershaneden eve döndükten sonra kütüphaneye gitmek üzere yola çıktı, bir daha da kendisinden haber alınamadı. Aile çalmadık kapı bırakmadı. Ancak ne bir iz, ne bir tanık bulanabildi.

ESRARENGİZ İTİRAF

Handan'ın kaybolmasından 2 yıl sonra gizemi aydınlatabilecek bir umut ışığı doğdu. İstanbul'da hırsızlıktan yakalanan Turan Gümüş (47) "Artık dayanamayacağım" diyerek bir cinayet itirafında bulundu. Gümüş, arkadaşı O.D. ile birlikte adres sorma bahanesiyle Handan Çakal'ı araçlarına aldıklarını, şehir dışına götürüp tecavüz ettikten sonra öldürdüklerini söyledi. Gümüş, cesedi ormanlık alana attıklarını belirtti.

KAN ÖRNEĞİ TUTMADI
İtiraf üzerine iki zanlı Bursa'da sorguya alındı. Dönemin Bursa Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, cinayetin çözüldüğünü doğruladı. Otomobilden alınan kan örneklerinin Handan'ın annesinden alınan örnekle karşılaştırılmak için Adli Tıp'a gönderildiğini bildirdi. Cinayetin işlendiği öne sürülen Sakarya'da 2 zanlı hakkında adam öldürmek suçundan dava açıldı. Gümüş duruşmada itiraflarını yinelerken, O.D. iftira atıldığını savundu. Handan'ın cesedi bulunamadı. Kanın da Handan'a ait olmadığı ortaya çıktı. O.D. delil bulunamayınca tahliye edildi. Kendi itiraflarıyla 20 yıla mahkûm olan Gümüş ise ceset bulunamadığı için Yargıtay'ın kararı bozmasıyla serbest kaldı.

BAŞBAKAN'A MEKTUP YAZDI

Kızının bulanması için Başbakan Erdoğan'a mektup yazan Fatma Çakal davadan sonuç çıkmamasına tepki gösterdi. Kızı ölseydi cesedinin bulunmuş olacağını belirten anne, "Ben yaşadığına inanıyorum. Handan bir gün geri dönecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU