Felaketin bilançosu: 31 ölü, 9 kayıp

İkitelli'de Basın Ekspres yolunda gece başlayan sağanak yağış nedeniyle sel meydana geldi. İstanbul'da sel sularına kapılan 26 kişi hayatını kaybetti. Tekirdağ'da da meydana gelen sellerde 5 kişi hayatını kaybetti.

Çarşamba 09.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009 22:27
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ve Trakya'da meydana gelen yağışların yüzyılın felaketine neden olduğunu altını çizerek, "Bu olayın neticesinde malum 3 gündür süren yağışlarla birlikte Silivri, Çatalca ve merkezde toplam 26 vatandaşımızı kaybettik Tekirdağ'da da 5 vatandaşımızı kaybettik" dedi.

Başbakan Erdoğan, Afet Koordinasyon Merkezi'nde İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Muammer Güler ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan İstanbul'da meydana gelen yağışın son yüz yılda olan en büyük yağış olduğunu ifade ederek, kendi belediye başkanlığı döneminde de benzer afetlerin yaşandığı belirtti. Erdoğan, meydana gelen yağışta metrekareye 185 kilogram yağmur düştüğünü, bunun rekor olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Bu olayın neticesinde malum 3 gündür süren yağışlarla birlikte Silivri, Çatalca ve merkez de toplam 26 vatandaşımızı kaybettik Tekirdağ'da da 5 vatandaşımızı kaybettik" dedi.

İstanbul ve Trakya bölgesinde meydana gelen yoğun yağışlar sebebiyle izahı adeta mümkün olmayan büyük felaketlerle karşı karşıya kalındığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Yağışlar nedeniyle izahı mümkün olmayan felaketlerle karşı karşıya kaldık. Araştırıldığında burada meydana gelen olay yüzyılda bir olur ya da uzun bir süreci kapsayan felaketlerdir. Gerek Trakya'da olan, gerekse de İstanbul'da olan yağışlar nedeniyle arkadaşlar gereken bilgiyi verdiler. Son on yılarla baktığımıza İstanbul'da en fazla yağışın oluğu dönem metrekaraye 64 kiloyu bulmuştur bu da benim belediye başkanlığıma rastlar. Burada 185-225 arasında bir rakam ortada. Bu tabi bambaşka bir felaket, bu yüzyılın olayıdır. Bu olayın neticesinde malum 3 gündür süren yağışlarla birlikte Silivri, Çatalca ve merkez de toplam 26 vatandaşımızı kaybettik Tekirdağ'da da 5 vatandaşımızı kaybettik.

Ölenlere Allah'tan rahmet diyorum. Ailelerine ve milletimize sabırlar diliyorum. Bu olaydan sonra ortaya çıkan felaketin bizlere vermesi gereken dersler var. Bu dersleri de çıkarmamız gerekiyor. Bu olayda gerek vatandaşlarımızla ilgili olarak, gerek dereler ilgili olarak, bu bölgede yaşanan olaylarla ilgili olarak bir şeyi ısrarla vurgulamak istiyorum. Bizim yıllardır bu taşan dereler üzerinde ıslah çalışmamız var. Ben belediye başkanı iken de vardı şimdi de var. . Tabi bu çalışmalara engeller var burada .Bu engelleri meydana gelen bu olay kaldırır. Eğer büyük şehir belediye bu derelerle ilgili ıslah projeleri olacaksa, kamulaşma çalışmaları olacaksa bunları engellemeye çalışanlar bu günü görsün. Bunu ben kendi dönemimde de yaşadım.

Ne kadar çalışırsanız çalışın, bu büyük bir felaket. Bunun sonucu en aza indirmekte mümkün. Bizim üzerimize düşenleri yapacağız yapıyoruz da. Dere yataklarında imara izin vermeyeceğiz. Biz buralara binalar yaparsak, dere yatağında bu yapıları yaygınlaşırsak, derenin intikamı ağır olur. Şu anda olan sabundur Bakın biz Küçükköy'ü bitirdik. Açılışını da biz yaptık. Orada şimdi herhangi bir sıkıntı yok Eskiden Alibeyköy deresi taşardı. Ama şu anda böyle bir şey olmadı. Süratle yüzyılın en büyük felaketi olan bu olaydan sonra atacağımız adımlar var.

Devletin tüm birimlerine şahsım adına teşekkür ediyorum. Tüm imkanlarını seferber ettiler. 1300'e yakın insanı kurtardılar. Bu yapılanmanın neticesidir.

Mali noktada zarara uğrayan vatandaşlarımızın yanındayız. İlk etapta 2 trilyonluk bir desteğimiz oldu. Ayrıca Tekirdağ'a da 250 milyarlık yardımız var. Hasar tespit çalışmaları bitince destekler devam edecek. Ben diyorum ki bu acıyı yaşadık. Bir daha tekrarını istemiyorsak yeni adımlar atalım. Biz bu dere yataklarında ister garaj, ister konut ne varsa bunları süratle kaldıralım. Biz bu konuda adımımızı atacağız. Vatandaşlarımız ile el ele vermeliyiz.. Konutlarımız en sağlıklı şekilde nerede yapıyorsak orada yapacağız. Toplu konutun ciddi gayretleri var. Derlerimizin ıslahında süratle bitireceğiz. Tavukçu Deresi'ni ıslah edildi sıkıntı yaşanmadı. Anadolu Yakasında da bu sıkıntıları yaşamak istemiyoruz. Ben bu bakımdan bu sürece verilecek destekler için teşekkür ediyorum. Yarında biz toplantılarımızı yapacağız. Değerlendirmelerimizi yapacağız ve yol haritamızı göden geçireceğiz. Meteorolojinin verdiği bilgiler çerçevesinde tedbirler alındığı gibi duyurular yapıldı ve yapılacak.

Selde zarar gören vatandaşlarımızın evlerini enkaz bedeli olarak sayarız. Kira öder gibi ev sahibi olurlar. Daha modern ve kendileri için sıkıntı olmayan yerlerde yaşamalarını devam ederler."

***

Kentte iki gündür yaşanan sel nedeniyle ölü sayısı 26'ya yükseldi. Bu kişilerden 2 kişi Çatalca'da, 1 kişi Silivri'de dün yaşamını yitirmişti.

Özellikle sabah saatlerinden itibaren Başakşehir, Bağcılar ve Küçükçekmece'de etkili olan sağanak yağış nedeniyle, Ayamama, Tavukçu ve Hamam dereleri taştı. Derelerin taşması sonucu, Basın Ekspres Yolu ulaşıma kapanırken, çok sayıda TIR ve araç sel sularına kapılarak sürüklendi.

Birçok vatandaş da araçlarında, evlerinde ve iş yerlerinde mahsur kaldı; bazıları da sel sularına kapıldı.
Mahsur kalan vatandaşlar askeriye, itfaiye, belediye ekiplerince, helikopterler, botlar ve iş makineleriyle kurtarıldı. Çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kaldı; bodrumlarda, fabrikalarda, iş yerlerinde, imalat merkezlerinde yapılan temizlik çalışmaları sonucu yeni ölüm hadiseleriyle karşılaşabileceğinden endişe ediliyor.

Ayrıca, selde kaybolan 9 vatandaşın aranmasına ilişkin çalışmalar da sürüyor.5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNLERİ

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

CANLI KAMERA GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

İKİ GÜNÜN BİLANÇOCU AĞIR OLDU: 33 ÖLÜ

İstanbul İkitelli'de Basın Ekspres yolunda gece başlayan sağanak yağış nedeniyle sel meydana geldi. Sel sularına kapılan 26 kişi hayatını kaybetti. Tekirdağ'da 5 kişi hayatını kaybetmişti. Sellerde hayatını kaybeden kişi sayısı 31'e çıktı.

İÇİŞLERİ BAKANI ATALAY

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, İstanbul ve Trakya'da yaşanan sel felaketine ilişkin şunları söyledi:
''Benim ifade etmek istediğim şu, burada bir acı yaşandı. İnsanımızın can kaybı buradaki en önemli boyut. Tabii maddi hasar da var. Ama devletimiz bütün birimleriyle, bütün kurumlarıyla, bütün unsurlarıyla şuanda seferber. Bunu ifade etmek istiyorum. Yani olayın ilk anından itibaren... Tabi İstanbul büyük ilimiz, büyük bir metropol dünya kentimiz... Valiliğimiz, büyükşehir başta olmak üzere bütün güvenlik birimlerimiz; polisimiz, jandarmamız, sahil güvenlik komutanlığımız, askerimiz bütün kurumlarımız seferber oldu.''

KONU BAKANLAR KURULUNA SUNULACAK

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da, bir yılda yağacak yağışın neredeyse üçte birinin 48 saatte yağdığını belirterek, ''Bu hakikaten bir tufan belirtisidir. Buna ne Türkiye'de ne Amerika'da ne de hiç bir yerde alınacak önlem yoktur'' dedi.

Eroğlu, bir yılda yağacak yağışın neredeyse üçte birinin, 48 saatte yağdığını ifade eden Eroğlu, kaçak yapılaşmaya da işaret etti.

Hükümetin bu işin takipçisi olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, ''Zaten ben yarın Başbakanımıza bilgi sunacağım. Konuyu, pazartesi günü muhtemelen Bakanlar Kurulu'nda gündeme getireceğiz. Biz sorunlara köklü çözüm bulmaktan yanayız ama bu konuda mali idarelerin de elini taşının altına koyması gerekir böylece sorun çözülür'' dedi.
VALİ GÜLER


İstanbul Valisi Muammer Güler, vatandaşlara sağanak yağış ve sel baskınlarına karşı yaptıkları uyarıların halen devam ettiğini belirterek, ''Cuma akşamından itibaren yeni bir yağışlı havanın yine aynı bölgeleri etkisi altına alacağı varsayımından hareketle biz ekiplerimizi teyakkuzda bulundurmaya devam ediyoruz'' dedi.

Vali Güler, İstanbul'da yarın ve öbür gün de aralıklı olarak yağışların süreceğini, yarından itibaren yağışın Anadolu yakasında etkili olacağının bilindiğini ifade ederek, ekiplerin teyakkuzda bulunduğunu dile getirdi.

Güler, tır garajında vatandaşların bazıları uyurken, istirahatteyken böyle bir sel felaketine maruz kaldıklarını belirtti. Güler, işlerine giderken ölen 7 kadının da tek bir kapılı, açılacak penceresi bile olmayan bir minibüste sel felaketine yakalandığı ve aracın içinde yaşamını yitirdiğinin tespit edildiğini anlattı.

Vatandaşlara yağışlı zamanlarda özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları, alternatif yolları tercih etmeleri uyarısında da bulunan Güler, Basın Ekspres Yolu'nun yarın da kapalı olacağını bildirdi.
Vali Güler, şehir merkezinin dışındaki beldelerde, köylerde yaşayan vatandaşların da yoğun sele maruz kalan köprüler, viyadükler ve ara yollardan sakınmalarını istedi.

İstanbul Valisi Güler, İstanbul'da yaşanan olayın, yüzyılda bile rastlanamayacak bir afet konumunda olduğunu kaydederek, yağışın maalesef çok güçlü altyapıların bile dayanamayacağı nitelikte olduğunu söyledi.

TOPBAŞ'IN SÖZLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da son 80 yılın Eylül ayında yağan en büyük yağışının bir kaç saat içinde İstanbul'a düştüğünü belirterek, bu tür doğal afetler karşısında insanların yapacağı bir şeyin kalmadığını söyledi.

Topbaş, ''Biz dünyayı ve gezegenimiz kullanırken çok daha dikkatli olmak zorundayız. Teknoloji uğruna çok fazla ihtiraslı davrandık ve doğayı tahrip ettik. Dünya ciddi sinyaller veriyor bunlar onun göstergeleri. Daha dikkatli olmamız gerektiğini söylüyorum'' şeklinde yanıt verdi.

Belediye olarak bütün ekiplerle olay yerinde olduklarını dile getiren Topbaş, sel bölgelerinin afet bölgesi ilan edilip edilmemesi konusuna da Başbakan ve ilgili bakanların karar vereceğine işaret etti.

SİLİVRİ KAYMAKAMI DEMİRKOL

Silivri Kaymakamı Ahmet Mesut Demirkol, selden zarar gören ilçede hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra Başbakanlığın afetzedeler için gönderdiği ciddi miktardaki parayı nakit olarak elden dağıtacaklarını bildirdi.
Kaymakam Demirkol, Silivri Selimpaşa karayolunun Yenikent mevkisinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayındırlık ve Maliye Bakanlıkları ile Kaymakamlıktan birer görevlinin oluşturduğu üçer kişilik 4 ekibin ilçede çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

SON 80 YILIN EN YÜKSEK YAĞIŞI

İstanbul'da Eylül ayında son 80 yılın en yüksek yağışı Çatalca'ya düştü. Yapılan ölçümlerde, Çatalca'da metre kareye 205 kilogram yağış düştüğü belirlendi.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, dün başlayan sağanak yağışın bugün de etkisini sürdürdüğünü; Eyüp, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Çatalca'da kuvvetli olarak devam ettiğini belirtti.

Yapılan son ölçümlere göre, Çatalca'ya eylül ayında son 80 yılın en yüksek yağışının düştüğünü ifade eden Yıldırım, ''Çatalca'da ölçülen yağış miktarı, metrekarede 205 kilogram olarak belirlendi'' dedi.

HASARLI ARAÇ 100'DEN FAZLA

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu, yapılan ilk tespitlere göre 1 sürücülerinin hayatını kaybettiğini, halen ulaşılamayan araç sayısının 23 adet ve hasarlı araç sayısının 100'den, su altında kalan araç sayısının da 20'den fazla olduğunu bildirdi.

Bu arada, sel bölgelerine çevreden gelenlerin, zücaciye ve beyaz eşya dükkanlarını yağmaladıkları, porselen tabak, ütü ve ısıtıcı gibi ürünleri çaldıkları öğrenildi.

DOĞALGAZ VERİLEMİYOR

İstanbul'da meydana gelen yoğun yağış nedeniyle oluşan hasar üzerine Selimpaşa'ya doğalgaz verilemiyor. Yağışın meydana geldiği birçok bölgede de elektrik kesintisi uygulanıyor.

Bu arada, sağanak yağış nedeniyle Sirkeci-Halkalı arasındaki banliyö hatlarında da aksamalar meydana geldi.

İstanbul ve çevresine etkisini arttıran yağış nedeniyle Edirne ve Trakya'daki tutuklular, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine sevki yapılamadı.

TEKİRDAĞ'DAKİ SEL

Öte yandan, Tekirdağ'ın Saray ilçesindeki bir çiftlik evinde çalışırken sele kapılan 5 kişilik Çakar ailesinden 3 kişinin cesedine ulaşılırken, Baba Fatih Çakar (50) ve kızı Berna'yı (8) arama çalışmalarından bugün de bir sonuç alınamadı.Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, selin olduğu yerde su seviyesinin düşmesine ve kilometrelerce mesafedeki bir alanda yoğun bir şekilde devam etmesine karşın aramalarda bir sonuca ulaşılamadığını söyledi.

Kayıp kişilerin aranmasına yarın devam edileceğini ifade eden Kemelek, çalışmalara askeri birlikler, Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı balık adamlar, arama köpekleri ve sivil kurtarma ekiplerinin destek verdiğini ifade etti.

Anne Handan (30), Büşra (12) ve Azra Çakır'ın(6) cenazelerinin toprağa verilmek üzere yarın THY'nin tarifeli uçağıyla İstanbul Atatürk Hava Limanı'ndan Erzurum'a gönderileceği bildirildi. Çiftlik evi dışında selin vurduğu Bahçeköy'de yaşamını yitiren Fatma (79) ve Mustafa Bilgin (82) çiftinin cenazeleri de Çerkezköy'de toprağa verildi.

Çerkezköy'deki cenaze törenine Vali Kemelek, AK Parti Tekirdağ milletvekilleri Ziyaeddin Akbulut ve Necip Taylan da katıldı.