İşte kapalı olan yollar

İkitelli'de Basın Ekspres yolunda gece başlayan sağanak yağış nedeniyle sel meydana geldi. İstanbul'da bugün sel sularına kapılan 20 kişi hayatını kaybetti. Dün de meydana gelen sellerde 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Çarşamba 09.09.2009 10:09
Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009 17:16
ABONE OL
İstanbul'da devam eden yoğun yağış nedeniyle sabah saatlerinde İkitelli Basın Ekpres yolunda aşırı yağışın getirdiği sel nedeniyle çok sayıda araç yolda kaldı. Bazı araçların içindekileriyle sürüklendiği gözlendi. Sivil savunma ekipleri botlarla araçlarda mahsur kalanları kurtarmaya çalışıyor. İtfaiye ekipleri de kurtarma çalışmalarına katılıyor.

Atatürk Havalimanı'na giden İkitelli Basın Ekspres yolu sel sularıyla doldu. Bu nedenle Basın Express Yolu E5 karayolu Silivri istikameti trafiğe kapatıldı.

Başakşehir ilçesinin ara yollara büyük ölçüde kapandı. İlçeye bağlantı sağlayan yollarda ulaşım aksıyor. Ara sokakların sel sularıyla doldu. Bu arada, İkitelli'ye açılan ana yollar güvenlik nedeniyle trafiğe kapalı tutuluyor.

Ayamama ve Tavukçu derelerinin yağış nedeniyle taştığı gözlenirken dere yakınlarındaki bir binanın yıkıldığı bildirildi. Yeni Bosna'daki bazı fabrikaları da su bastığı bildirildi. Fabrikalardaki bazı eşyaların suyla birlikte çevreye yayıldığı gözlendi.

CANLI KAMERA GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNLERİ

20 CAN ALAN SEL, HAVALİMANINA GİDİŞ YOLUNU TAMAMEN KAPADI
Başakşehir girişindeki bir TIR garajındaki araçlar, suya kapılarak havalimanına gidiş yolunu kapadı. İSTOÇ yanyolda bulunan bir TIR garajındaki araçlar, sele kapılarak havalimanına gidiş yolunu tamamen kapadı. Göl haline gelen yolda araçlar sele kapıldı.

İkitelli TIR Garajı çevresinde sel sularına kapılan 6 kişi uykularında boğularak can verdi, 50 kişi de yaralı olarak kurtarıldı. İkitelli-Halkalı sapağında ise, tekstil atölyesi çalışanlarını taşıyan bir minibüs, sel suları arasında mahsur kaldı. Servis minibüsü yolcusu 10 kadın, araçtan inmeye çalışırken sel sularına kapıldı. Sel sularına kapılan kadınlardan 3'ü kurtarılırken 7'sinin cesetlerine ulaşıldı. İkitelli ve Halkalı'da da 7 ceset bulundu. Dün de Çatalca ve Silivri'de 3 kişi hayatını kaybetmişti.

TRAKYA'DA AFET: 9 ÖLÜ
Tekirdağ'da dün meydana gelen sel nedeniyle Saray'da 4'ü aynı aileden 6 kişi, Çatalca'da 2, Silivri'de 1 kişi hayatını kaybetti

İKİ GÜNÜN BİLANÇOCU AĞIR OLDU: 29 ÖLÜ
İstanbul İkitelli'de Basın Ekspres yolunda gece başlayan sağanak yağış nedeniyle sel meydana geldi. Sel sularına kapılan 20 kişi hayatını kaybetti. Dün de 9 kişi Trakya'da hayatını kaybetmişti. İki günde sellerde hayatını kaybeden kişi sayısı 29'a çıktı.

SELDE ÖLENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLMAYA BAŞLADI
Basın Ekspres Yolu'nda sabah saatlerinde sel sularına kapılan bir servis minibüsünde bulunanların 7'si boğularak hayatını kaybetti. Cesetleri Adli Tıp Kurumu'na kaldırılan 7 kişinin isimleri de belli oldu. Ölenlerin Fikriye Özen, Bircan Karataş, Nebahat Salkım, Altun Yüksel, Özlem Ünal, Nuriye Can ve Nehide Kırıcı olduğu öğrenildi.

Resmi olmayan bilgilere göre de İkitelli Osmanlı Tır Garajı'nda hayatın kaybedenlerin isimleri şöyle:

Süleyman Süleymanoğlu, Kendal Gönenç (35), Serkan Gögel, Ali Karagöl, Salim Öztaş, Serhat Gürel(17) ile henüz kimliği belirlenemeyen 4 kişi.

Halkalı'daki NAS Tekstil'de ölen iki kişi ile Sedef Tır Garajı'nda ölen bir kişini isimleri henüz belirlenemedi.

Yine resmi olmayan bilgilere göre Altınşehir'de 31 yaşındaki Murat Aktay ile Kanarya Mahallesi'nde 17 yaşındaki Kaan Çetinkaya da kayıplar arasında yer alıyor.

İSTANBUL VALİSİ GÜLER: SEL FELAKETİNDE 23 KİŞİ ÖLDÜ, 8 KİŞİ KAYIP
İstanbul Valisi Muammer Güler, iki günde, sağanak yağışın yol açtığı sel felaketinde, 20 kişinin bugün İstanbul'da, 3 kişinin de dün Silivri ve Çatalca'da hayatını kaybettiğini, 8 kişinin de kayıp olduğunu bildirdi.

Vali Güler, AKOM'da düzenlediği basın toplantısında, valilik emrine gerekli kaynakların sağlandığını, ilk yaptıklarının can güvenliğini sağlamaya yönelik faaliyetler olduğunu, bugünden itibaren Silivri ve Çatalca başta olmak üzere hasar tespit çalışmalarına başlandığını söyledi. Selde çok sayıda aracın denize sürüklendiğini, bugün de birçok iş yerinin sular altında olduğunu belirten Güler, bu konuyla ilgili tespit ve kurtarma çalışmalarının da önümüzdeki dönemde sürdürüleceğini kaydetti. Güler, ''20 kişi bugün İstanbul'da, dün de 3 kişi Silivri ve Çatalca'da hayatını kaybetti. 8 vatandaşımız da kayıptır maalesef'' bilgisini verdi.

Zorunlu olmayanların sokağa çıkmamasını isteyen Vali Güler, çıkanların ise toplu taşım araçlarını kullanmasını ve uyarıları dikkate almalarını istedi. Böylesine aşırı bir yağışın çok daha büyük bir felaket yaratabileceğinin altını çizen Vali Güler, İstanbul'un yaşadığı en büyük sel felaketi olduğunu söyledi.

BASIN EKSPRES YOLU YARIN DA KAPALI
İstanbul Valisi Muammer Güler, vatandaşlara yağışlı zamanlarda özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları, alternatif yolları tercih etmeleri uyarısında bulundu. Güler ayrıca Basın Ekspres Yolu'nun yarın da kapalı olacağını bildirdi.

Vali Güler, şehir merkezinin dışındaki beldelerde, köylerde yaşayan vatandaşların da yoğun sele maruz kalan köprüler, viyadükler ve ara yollardan sakınmalarını istedi.

VALİ YARDIMCISI ÇAKMAK: AYAZAĞA-CENDERE YOLU ULAŞIMA KAPANDI
İstanbul Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, saat 07.00'de başlayan yağışın ulaşımı olumsuz etkilediğini belirtti.

Yağıştan Basın Ekspres Yolu ve Bahçeşehir Hamam Deresi'nin etkilendiğini ifade eden Çakmak, Ayazağa-Cendere yolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Söz konusu bölgelerdeki kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Çakmak, 4 askeri helikopterin kurtarma çalışmalarına katıldığını ve Silivri ve Çatalca'dan kurtarma ekiplerinin olay yerine doğru yola çıktığını söyledi. Hikmet Çakmak, kurtarılanların çevredeki hastanelere götürüldüğünü de anlattı.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA UÇAK SEFERLERİNDE HERHANGİ BİR AKSAKLIK YAŞANMIYOR
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur, İstanbul'daki yoğun yağış nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda alınan önlemlerin artırıldığını, uçuşlarda herhangi bir aksaklık yaşanmadığını ve her üç pistin de açık olduğunu bildirdi. Özuğur, İstanbul'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda dün akşamdan itibaren kanal temizliğinin itfaiye ekipleriyle birlikte sürdürüldüğünü, apronda ve pistlerde biriken suların sürekli temizlendiğini kaydetti.

Çalışmaların bugün de aralıksız devam ettiğini ifade eden Özuğur, uçak trafiğinde bir aksaklık yaşanmadığını, her üç pistin de açık olduğunu, iniş ve kalkışların zamanında yapıldığını belirtti. Celal Özuğur, yolcu trafiğinde bir yoğunluk bulunmadığını, havalimanına gelen yollardaki yoğunluk ve trafik nedeniyle alana geç ulaşan ve uçaklarını kaçıran yolcuların biletlerinin bir sonraki uçağa aktarıldığını, havayolu şirketlerinin bu konuda yolculara yardımcı olduğunu söyledi.

Özuğur, Atatürk Havalimanı'ndan kaynaklanan bir sorun olmamasına rağmen, uçakların gideceği meydanlardaki olumsuz koşullardan kaynaklanan bazı aksaklıklar olduğunu da vurgulayarak, İstanbul'dan Eskişehir'e giden THY uçağının Eskişehir'deki olumsuz koşullar nedeniyle İstanbul'a geri döndüğünü, Denizli uçağının da Denizli Havaalanı'ndaki hava şartları nedeniyle gecikmeli olarak kalktığını söyledi. Öte yandan, Atatürk Havalimanı'na gelen bazı bağlantı yollarında yağış ve yoğun araç trafiği nedeniyle, yolcular alana gelmekte sıkıntılar yaşarken, yolculardan metro ve sahil yolunu tercih etmeleri istendi.