Kızılay alarmda!

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Marmara'da etkili olan yağışlarla ilgili yaraların sarılmakta olduğunu belirterek, büyük yağış yoğunluğuna karşı tüm depolarda alarma geçtiklerini söyledi.

Çarşamba 09.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009 12:00
ABONE OL
Kızılay Afet Operasyon Müdürü Zafer Karakaş, sel baskınları nedeniyle afet bölgesine dönüşen yerlere Kızılay olarak her türlü yardımın yapılması için harekete geçtiklerini açıkladı.

Kızılay'ın Etimesgut'ta bulunan Afet Merkezi'nde konuşan Karakaş, Marmara Bölgesi'nde yaşanan felaketin ardından Kızılay'ın her türlü imkânlarını kullanarak harekete geçtiğini dile getirerek, ''Marmara Bölge Müdürlüğü ve Ankara'daki merkezimizden gerekli yardımlar afet bölgelerine sevk edilmiştir.'' diye konuştu.

YAĞIŞLARA KARŞI TÜM DEPOLAR ALARMDA

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Tekirdağ, Silivri ve İstanbul'da etkili olan sel felaketiyle sorularını yanıtladı.

Marmara bölgesini etkisi altına alan büyük bir sel felaketiyle karşı karşıya kalındığını ifade eden Küçükali, ''Marmara'da büyük bir sel felaketiyle karşı karşıya kaldık. Bu sel felaketinde ölü ve yaralılar var. Maddi hasarların yerine konması kolay olmasa bile gerçekleştirilir fakat ölü ve yaralılar var. Ölü ve yaralılarla ilgili üzüntümüz son derece büyük. Biz sel felaketinin başladığı andan itibaren bölgedeyiz. Öncü birliklerimiz zarar ziyan ve ihtiyaç tespitlerini yapıyor. İhtiyaç duyulan battaniye ve mutfak eşyası ile çocuk mamasını biz tedarik ettik. Tır'larımız afet bölgesinde. Şu anda yolda olan bir mobil mutfağımız ve fırınımız var. Bunlar da bu gece oradaki insanlarımızın yiyecek ve içeceklerini karşılayacak.'' dedi.

TÜRK KIZILAYI'NDAN SEL BASKINLARINDAN ZARAR GÖRENLERE YARDIM

Türk Kızılayı, başta Tekirdağ'ın Saray İlçesi olmak üzere Trakya'da sağanak yağışın sele sebep olması nedeniyle bölgeye acil yardım göndermeye devam ediyor.

Türk Kızılay'ından yapılan açıklamaya göre, mağdur olan vatandaşlara ve bölgede çalışma yürüten ekiplere destek olmak amacıyla, Marmara Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi, Tekirdağ Şubesi'nden 6 afet araç, 1 mobil ekmek fırını 16 afet müdahale uzmanı ile birlikte 10 çadır, 233 yatak, 620 battaniye, 230 gıda kolisi ve bin 160 şişe içecek su gönderdi.

Türk Kızılay'ı insanı yardım ekipleri yardım malzemelerini ve günde 10 bin adet ekmek üretme kapasitesine sahip mobil ekmek fırınında da ihtiyaç duyan vatandaşlar için ekmek hazırlanıp dağıtılacağını bildirdi. Kızılayı'nın ayrıca, sel bölgesinde ortaya çıkabilecek ek insani yardım malzemesi ve personel ihtiyacının karşılanabilmesi için tüm hazırlıkları tamamladığı bildirildi.

KIZILAY'DAN YARDIM ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULMALI?

İkamet ettiğiniz yerde bulunan Kızılay Şubesine, talebiniz ve ihtiyaçlarınızla ilgili durumunuzu belirten yardım dilekçeniz ve ihtiyaç sahibi olduğunuzu gösteren belgelerinizle (kimlik fotokopisi, varsa yeşil kart fotokopisi, fakirlik belgesi gerekli görülmesi durumunda sağlık raporu, yangın raporu gibi) birlikte başvurmanız gerekmektedir. Genel Müdürlüğe gelen yardım talepleri ilgili Şubeye bildirilmektedir. İnceleme ve tespit sonucu ihtiyaç sahibi olduğunuza karar verilmesi durumunda, kaynaklar ölçüsünde, Şubeler tarafından ayni ya da nakdi yardım yapılmaktadır.