İstanbul'a yeni sel alarmı

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Çarşamba 09.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009 17:42
ABONE OL
İstanbul'da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağışların 3 gün daha devam edeceği bildirildi.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümünde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek olan yağışların; Marmara'nın doğusu (İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Balıkesir, Kırıklareli, Bursa ve Bilecik) ve Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak, Bartın çevreleri ile gece saatlerinden sonra Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Vatandaşların, sel, su baskını, yıldırım düşmesine karşı tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin iç kesimlerinde hissedilir derecede (4 ila 6) azalacak.

RÜZGAR: Ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu, diğer yerlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey ve Kıyı Ege'de kuvvetli olarak esecek.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

CANLI KAMERA GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYINIZ


İSTANBUL İÇİN SEL UYARISI
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölgesel Tahmin Merkezi, İstanbul'un Çatalca ve Silivri çevrelerinde devam eden kuvvetli sağanak ve gök gürültülü yağışların gece saatlerinden itibaren İstanbul'un genelinde görüleceğini ve yarın akşam saatlerine kadar devam edeceğinin tahmin edildiğini bildirildi.

Merkezden yapılan meteorolojik uyarıda, Yağışlı havanın perşembe ve cuma günü aralıklarla devam edeceği, bu yağışlara ilave olarak cuma günü yeni bir yağışlı havanın etkisi altına girileceğinin tahmin edildiği ve yağışlı havanın hafta sonu da İstanbul ve çevresinde etkisini sürdürmesinin beklendiği kaydedildi.

Uyarıda, kuvvetli yağışın oluşturabileceği sel, su baskınları, yıldırım düşmesi, kara ulaşımında aksamalar gibi olumsuzlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.

Ayrıca Kapıdağı Yarımadası ve Erdek için de kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

YAĞIŞ AVRUPA YAKASI'NDAN ANADOLU YAKASI'NA GEÇECEK
Avrupa Yakası'nda etkili olan sağanak yağışın, Anadolu Yakası'nda etkisini arttırmasının beklendiği açıklandı.

ANKARA'YA YAĞIŞ UYARISI
Ankara genelindeki gök gürültülü yağışın merkez ve güney ilçelerinde kuvvetli olmasının beklendiği bildirildi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, saat 18.00'e kadar Ankara Merkez, Haymana, Polatlı, Gölbaşı, Bala ve Ayaş'ta kuvvetli yağış beklendiği kaydedildi. Ankara genelinde görülecek gök gürültülü yağışın merkez ve güney ilçelerinde kuvvetli olmasının beklendiği belirtilen açıklamada, vatandaşların ani sel, yıldırım ve su baskınına karşı dikkatli olmaları istendi.

AMASYA, TOKAT VE SAMSUN'UN BAZI İLÇELERİNDE KUVVETLİ YAĞIŞ VE FIRTINA BEKLENİYOR
Amasya, Tokat ve Samsun'un bazı ilçelerinde kuvvetli yağış ve fırtına bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''meteorolojik uyarıda'', Amasya'nın Taşova, Tokat'ın Erbaa, Samsun'un Kavak, Asarcık ve Ayvacık ilçelerinde kuvvetli gökgürültülü sağanak ve dolu ile fırtına beklendiği bildirildi.
Uyarıda, vatandaşların sel, su baskını ve yıldırımlara karşı dikkatli olmaları istendi.

METEOROLOJİ İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜ: YAĞIŞLAR, YÜZ YILDA BİR GERÇEKLEŞECEK SEVİYEDE
Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, yağışların hafta başına kadar sürmesini beklediklerini, bazı yerlerde kuvvetli ve şiddetli yağış olacağını tahmin ettiklerini bildirdi. Çağlar, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, pazar gününden itibaren Marmara Bölgesi'nde kuvvetli yağış olacağını duyurduklarını anımsattı. ''Ne yazık ki tahminlerimiz yüzde yüz gerçekleşti'' diyen Çağlar, sel nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Çağlar, yağışların yüz yılda bir gerçekleşecek seviyede olduğunu ifade ederek, son 48 saatte Çatalca'da metrekareye 265, Silivri'de 134, İpsala'da 124, Hadımköy'de 121, Tekirdağ'da 115 kilogram yağış düştüğünü belirtti. Küresel iklim değişikliği nedeniyle bu tür aşırı yağışların bundan sonra da meydana gelebileceğine dikkati çeken Çağlar, Çevre ve Orman Bakanlığının küresel iklim değişikliği konusundaki çalışmalarının da sürdüğünü bildirdi. Çağlar, hava durumu tahminlerine ilişkin şunları söyledi:

''Yağışların hafta başına kadar sürmesini bekliyoruz. Bazı yerlerde kuvvetli ve şiddetli yağış tahmin ediyoruz. Buna göre yetkililerin ve vatandaşların gerekli tedbirleri almalarını öneriyoruz. Bugün Marmara'nın doğusu, İstanbul, Yalova, Kocaeli, Balıkesir, Kırklareli, Bursa ve Bilecik'te, gece saatlerinden itibaren de Bolu, Düzce, Zonguldak ve Bartın'da kuvvetli yağış bekliyoruz. Yarın yağışların etki alanı daralıyor. Kuzeyde Marmara'nın doğusu, Karadeniz'in hemen hemen tamamı, Doğu Anadolu'da Kars, İç Anadolu'da Sivas, Çankırı, Eskişehir ve Kütahya bölgelerinde yağışın süreceğini tahmin ediyoruz. Tahminlerimize göre, Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yağışlar kuvvetli olacak. Cuma günü yağışlar kuzey ve doğu bölgelerde sürerken, cumartesi, özellikle pazar günü, hemen hemen tüm bölgelerde yağış görülecek. Hafta başından itibaren yurdun batı bölümleri yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek.''

Çağlar, yağışlarla birlikte sıcaklıkların da 4 ila 6 derece düşeceğini bildirdi. Temmuz ayında Giresun'da yaşanan sel felaketini hatırlatan Çağlar, 22 Temmuzda yaptıkları ilk uyarının normal algılandığını, ancak yağışların ardından 27 Temmuzda daha dikkatli hareket edildiğini belirtti.

''Bir musibet bin nasihatten iyidir'' diyen Çağlar, o dönemde valiliklerin anonslarla vatandaşları uyardığını kaydetti. Çağlar, pazar gününden itibaren İstanbul Valiliği ile iletişim halinde olduklarını ve gerekli tedbirlerin alındığını ancak halkın da bu konuda bilinçli davranması gerektiğini dile getirdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çağlar, bir gazetecinin, hafta sonu ciddi bir tehdit söz konusu olup olmadığını sorması üzerine, ''Önümüzdeki dönemde şiddetli ve kuvvetli yağışlar olacağını düşünüyoruz. Umarız yanılırız'' dedi.

BURSA VALİLİĞİ'NDEN SU BASKINI UYARISI
Bursa Valiliği vatandaşları şiddetli yağış ve su baskınlarına karşı dikkatli olmaları yönünde uyardı. Bursa Valiliği, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre sağanak yağmurun Trakya ve İstanbul'un ardından Bursa ile çevresinde de etkili olacağından dolayı vatanadaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı. Hafta sonuna kadar etkili olması beklenen yağışların sel ve su baskınına yol açabileceğinden dolayı vatandaşların tedbirli davranmaları ve mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiği belirtildi.

BOLU BELEDİYESİ'NDEN SEL UYARISI
Bolu Belediyesi, hoparlöründen anons yaparak vatandaşları sel konusunda uyardı. Belediye Başkanlığı, kentte beklenen ve etkili olması düşünülen sağanak yağış konusunda belediye hoparlöründen anons yaparak vatandaşı sel konusunda uyarıyor. Anonslar belirli aralıklarla devam ediyor.

Bolu Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri de Bolu'da öğleden sonra sağanak yağış beklendiğini ifade ederek, ''Halkımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Yağış, 3 gün süreyle etkili olacak'' diye konuştu.

Bolu'da geçtiğimiz aylarda etkili olan sağanak yağışın ardından Abant bölgesinde sel meydana gelmiş ve çok sayıda yerleşim yeri zarar görmüştü

BİLECİK VALİLİĞİNDEN SEL UYARISI
Bilecik Valiliği, vatandaşları, su baskınlarına ve taşkın sulara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Vali Musa Çolak, yaptığı yazılı açıklamada, yurdun büyük bir bölümünde görülen yağışlar sonucu su baskınları meydana geldiğini, bunun da olumsuz etkiler yaptığını bildirdi.

Bilecik'te hafta boyunca görülecek yağışların olumsuz etkilerine karşı vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Vali Çolak, ani su baskınları, yıldırım düşmesi ve ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklara karşı kamu kurum ve kuruluşlarınca gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi. Öte yandan vatandaşların sel olaylarına karşı duyarlı olmaları için belediye hoparlörlerinden uyarı anonsları yapılıyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; İstanbul, Yalova, Kocaeli, Tekirdağ, Kırıklareli, Sakarya, Bursa ve Bilecik çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek

EGE:
Parçalı çok bulutlu, İç Ege aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Kütahya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; Kuzey ve Kıyı Ege'de kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, Eskişehir çevreleri ile zamanla bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ:
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların gece saatlerinden sonra Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölgenin kuzeyi (Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Tunceli, Bingöl, Muş ve Iğdır) kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu geçecek.