Ocaklı köyü halkı soruyor: Ani tamam da su hani?

Newsweek Kars'taki Ani Harabeleri'nin Ermeni yakınlaşmasıyla cazibe merkezi olacağını yazdı. Bölge halkının büyük derdi ise susuzluk

Dünyanın saygın haber dergisi Newsweek'den bir alıntı vardı önceki günkü SABAH'ta. "Kars'ta Ani Harabeleri'nin bulunduğu antik kentin Ermeni açılımıyla yeniden cazibe merkezi haline geleceğinden" söz ediliyordu. O bölgede iş gezisinde olduğum için hemen Ani Harabeleri'ne seğirtiyorum. Kars'a 42 kilometre ötedeki ören yerine geldiğimde, harabelerin bulunduğu Ocaklı köyünün sakinleri çevremi sarıp şikâyet etmeye başlıyorlar. Dediklerine kulak kabartıyorum, durum inanılır gibi değil: "Harabelere giden turistler ilk sıkıntıyla helâlarda karşılaşıyorlar. İhtiyaçlarını gidermek için helâya gidiyorlar ama kapılar kapalı. Mecburen kapalı tutuluyor çünkü manzara inanılmayacak derecede feci.

'BİR DAHA DA GELMEYİZ'
Rehberler uyardığı için birçok turist yanlarında pet şişeler getirip dere içlerine veya araziye yayılarak tuvalet ihtiyaçlarını gideriyor. 'Bir daha harabelere gelmeyeceklerini' söyleyerek kızgın şekilde ayrılıyorlar sonra da... Bazıları 'bölgede su vardır' düşüncesiyle hazırlıksız geliyor. Onlar da köylünün bile içecek su bulamadığını görüp şaşırıyor, ardından da harabe ziyaretini bırakıp önce bakkala gidiyor, mecburiyetten pet şişeyle su alıyor."

2 KİLOMETRE ÖTEDEN EŞEKLE SU TAŞIYORLAR!
Turistler köylülerin eşeklerle su taşımalarını da fotoğraflıyor. Köylüler, "2 kilometre ötede bir su kaynağı var. Günde 4-5 kez oraya eşeklerle gidip su getiriyoruz. Kışın kar eriterek su ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz ama yazın perişanız. Kuyudan çıkan su tuzlu. Öyle tuzlu ki, çelik boruları çürütüyor" diye konuşuyor.

BUGÜN NELER OLDU