Felaket yağmacıları

İstanbul'da sel sularının depolardaki eşyaları sürüklemesi, işyeri sahiplerini üzdü, en ufak bir parçayı dahi affetmeyen 'felaket fırsatçıları'nı sevindirdi

Perşembe 10.09.2009
Güncelleme: Perşembe 10.09.2009
ABONE OL
İstanbul'da sel suları önüne gelen her şeyi alıp dağıttı. Sel suları girdiği depolardaki eşyaları da metrelerce sürükleyip çevreye saçtı. Suların çekilmesiyle birlikte ise felalaket fırsatçıları işbaşı yaptı.AV TÜFEĞİNİ ALIP GÖTÜRDÜ

Sel suları EVKUR firmasının deposunu da basıp önüne kattığı tüm eşyaları sürükledi. Depolardan çevreye yayılan porselen tabaklar, kâseler, ütüler, su ısıtıcıları ve halıları gören yağmacılar, kucaladıklarını alıp evlerine götürmek istedi. Yağmaladıkları malları götürürken çevresine gülücükler dahi atan yağmacılar en küçük eşyayı bile affetmedi. Yağmacılar içinde en dikkat çekeni ise sel sularının arasında bulduğu av tüfeğini alıp götüren oldu. Kimileri 'bu fırsat kaçmaz' dercesine arabalarını tıka basa çevrede buldukları eşyalar ile doldurdu. Felaketi fırsata çevirenlerin bu davranışlarına diğer vatandaşlar tepki gösterdi. Bölgede bulunan çevik kuvvet ekipleri de yağmacılara müdahale etti. Ancak yağmacıları ne müdahaleler ne de gözaltılar durdurabildi. Çevik kuvvet ekiplerinin müdahalesine de aldırış etmeyen fırsatçılar, polisler arkalarını döndüğü anda yağmalamaya eşya kalmayıncaya kadar devam etti.

VALİ'YE GÖRE YAĞMA YOK
İstanbul Valisi Muammer Güler ise yaşananların yağma olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Vali Güler, "Yağmalama söz konusu değil. Oradan çıkan malın da kimse tarafından alınması söz konusu değil. O konuyla ilgili arkadaşlarımız çalışıyorlar. Bunu yağmalama şeklinde değerlendirmeniz yanlış bir yorum olur'' ifadesini kullandı.

TRAKYA'DA ÖNLEM
Öte yandan, önceki gün yaşanan sel felaketinde büyük yara alan Selimpaşa'da ise ağır hasar gören evlerin bulunduğu Denizkent, Başkent, Basınkent, Koyukent ile Kıyıkent sitelerinde çevik kuvvet ekipleri yağmaya karşı önlem aldı.