Konya'da 4.5'lik deprem

Perşembe 10.09.2009 21:59
Güncelleme: Perşembe 10.09.2009 23:57
ABONE OL
Konya'da 4.5 büyüklüğündeki orta şiddette deprem, şehir merkezinde korkuya neden oldu.

Merkez üssü Selçuklu ilçesine bağlı Sille köyü olan deprem nedeniyle şehir merkezinde yaklaşık 10 dakikalık elektrik kesintisi yaşandı.

Yüksek binalarda oturan bazı vatandaşlar sokaklara çıkarken, araçlarıyla yola çıkan çok sayıda sürücü de trafiğin tıkanmasına yol açtı.

Cep telefonuyla iletişimin de kesildiği şehir merkezinde, çok sayıda kişi hastanelerin acil servislerine geldi.

Hastanelere gelenlerin çoğunluğunu baygınlık geçiren vatandaşların oluşturduğu bildirildi.

Konya Numune Hastanesi Fizik Tedavi Merkezi binasında deprem nedeniyle çatlak olduğu kaydedilirken, çok sayıda vatandaşın evlerinin önündeki bekleyişi sürüyor.

NUMUNE HASTANESİ FİZİK TEDAVİ SERVİSİNDEKİ HASTALAR NAKLEDİLDİ

Konya'daki 4.5 büyüklüğündeki deprem nedeniyle bulunduğu binanın duvarlarında çatlaklar oluşan Konya Numune Hastanesi Fizik Tedavi Servisindeki hastalar nakledildi.

Depremin ardından Konya Numune Hastanesi Fizik Tedavi Servisinin bulunduğu binada çatlaklar oluştu.

Çatlakları inceleyen hastane yetkilileri, önlem olarak serviste durumu iyi olan hastaları evlerine gönderdi. Diğer hastalar ana binaya nakledildi.

Hastanenin ana binasında da yer yer çatlaklar oluştuğu öğrenildi.


''4.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLENEN BİR DURUM. ARTÇISININ OLMASINI BEKLEMİYORUZ. VATANDAŞLAR EVLERİNE GİREBİLİR''

Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tahir Nalbantçılar, Konya'daki 4.5 büyüklüğünde depremin normal bir durum olduğunu ve artçısının beklenmediğini belirterek, ''Vatandaşlar evlerine girebilir'' dedi.

Nalbantçılar, yaptığı açıklamada, saat 21.29'da merkez üssü Selçuklu ilçesi Sille mahallesi olan depremi, Konya fay zonunun ürettiğini söyledi.

Bu fay zonunun, kuzey-güney yönünde kentin dağlık olan batı kısmından geçtiğini ifade eden Nalbantçılar, ''Bu fay zonunun bu büyüklükte bir deprem üretmesi normaldir. Bu deprem bağımsız kendi başına bir depremdir. Depremin meydana geldiği derinlik 5 kilometre gibi sığ bir mesafe olduğu için, olması gereken büyüklüğünden daha fazla hissettik. Aslında çok büyük bir deprem değil. 4.5 büyüklüğünde deprem belenen bir durum. Artçısının olmasını beklemiyoruz. Vatandaşlar evlerine girebilir'' diye konuştu.

Depremin yer yüzüne yakın bir noktada gerçekleşmesi nedeniyle bazı kerpiç yapıların zarar görebileceğini belirten Nalbantçılar, dik yamaçların kıyısından geçen kara yollarında kaya yuvarlanmalarına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.