Kültür başkenti sele teslim oldu: 31 ölü 18 kayıp

Trakya'yı yerle bir eden yağış dün de İstanbul İkitelli'deki dereleri taşırdı, 23 kişi sele kapılarak can verdi İşyeri ve evlerinde mahsur kalan vatandaşlar araç üstlerinde ve çatılarda saatlerce kurtarılmayı bekledi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 10.09.2009 ABONE OL

Türkiye'nin kuzeybatısını iki gündür etkisi altına alan sağanak yağmur, sel felaketine neden oldu. 31 kişi hayatını kaybetti, 18 kişiden ise haber alınamıyor. Hafta başında Balkanlar'dan gelen yağışlı hava Trakya ve İstanbul'da felakete neden oldu. Önceki gün Trakya bölgesinde etkili olan yağışlar sonucu derelerin taşmasıyla meydana gelen sel, felaket zincirinin ilk halkasını oluşturdu. Tekirdağ'ın Saray ilçesi Güngörmez köyünde 5 kişi ölürken, 2 kişi halen kayıp. Çatalca'da da 2 kişi sel sularına kapılarak can verirken, 4 kişiden haber alınamıyor. Silivri'de sele kapılan bir kişi can verirken, Balıkesir Gönen'de de bir kişi kayıp.

HER YAĞMURDA TAŞIYORLAR
İstanbul, dün metrekareye düşen 181 kilogram yağışla görülmemiş bir sel felaketi yaşadı. Sel nedeniyle 23 kişi yaşamını yitirirken, 8 kişi de kayboldu. Trakya'yı yerle bir eden yağışlı hava önceki gece yarısı İstanbul'da etkili olmaya başladı. Sabah saat 06.00 sıralarında ise şiddetli yağmur nedeniyle İkitelli'deki Ayamama, Yenibosna'daki Tavukçu ve Bağcılar'daki Papaz dereleri taştı.

ARAÇ İÇİNDE CAN PAZARI

Ayamama deresinin taşması felaketi beraberinde getirdi. Basın Ekspres Yolu sel sularıyla bir nehri andırırken, İkitelli, Halkalı ve Güneşli'de bulunan işyerleri, depolar, caddeler ve ara sokaklar tamamen sular altında kaldı. Sel suları önüne gelen her şeyi yıkıp geçti, bazı yerlerde ev ve işyerlerinin üçüncü katlarına kadar yükseldi. Araçlarında, işyerlerinde ve evlerinde mahsur kalan vatandaşlar sele kapılıp boğulmamak için mücadele etti. Kimi otomobilinin, kimi İETT otobüsünün, kimi servis minibüslerinin üzerine, kimi de işyerinin çatısına çıkarak yardım bekledi. Kurtarılmayı bekleyenlerin yardımına ise zodyak botlar ve helikopterler yetişti. Halkalı Yenidoğan Mahallesi'nde Küçükçekmece Gölü'ne akan dere, sel suları nedeniyle taştı. Çevredeki siteleri basan sel suları binaların ikinci katlarına kadar çıktı, önüne kattığı otomobilleri sürekleyip üst üste yığdı. Vatandaşlar dere boyunca yürüyerek kaybolan araçlarını aradı.Sel suları otomobilleri Küçükçekmece Gölü'ne kadar sürükledi. Sel nedeniyle bölgede çok sayıda işyeri çalışamaz hale geldi. Önüne çıkan her şeyi harap eden sel, arkasında korkunç bir çamur deryası bıraktı. Vodafone Türkiye, İkitelli Basın Ekpres Yolu üzerinde bulunan veri santralinin, yoğun yağış nedeniyle dün sabah 07.50 itibariyle kullanılamaz hale geldiğini ve hizmet konusunda sıkıntı yaşandığını açıkladı.KAYIPLAR İÇİN ADLİ TIP'A AKIN

Yağmur nedeniyle yine Bağcılar'daki Tavukçu ve Papaz dereleri de taştı. Çevredeki evleri su basarken, vatandaşlar kovalarla su boşalttı. Yağış nedeniyle Tekirdağ ve Edirne F Tipi cezaevinde kalan tutukluların sevkleri yapılamadığı için, İstanbul Adliyesi'ndeki duruşmaları da ertelendi. İstanbul'da yaşanan sel felaketi, birçok kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. İkitelli TIR garajı ve Halkalı'daki tekstil fabrikasında hayatını kaybedenlerin yakınları, cesetlerin kaldırıldığı Adli Tıp Kurumu morguna gitti.

BUGÜN NELER OLDU