Kurtarılacak ne kaldıysa!..

Büyük afetten sonra ilk müdahale vatandaşlardan geldi. Daha sonra binlerce kişi; itfaiye, belediye, asker ve sivil savunma ekiplerince kurtarıldı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 10.09.2009 ABONE OL
İstanbul'a son 80 yılın en yoğun yağmuru düştü. Düşen yağmur akacak yer bulamayınca da sel olup aktı, önüne ne gelirse alıp götürdü. Geride bir afet bölgesi ve onlarca ölüm bıraktı. Sel sularının arasında kalan binlerce kişi itfaiye, belediye, asker, sivil savunma ekiplerinin desteğiyle kurtarıldı.

İLK YARDIM VATANDAŞTAN
Selin en etkili olduğu Basın Ekspres Yolu'nda kalan onlarca aracın içinde can pazarı yaşayanlar çaresizce kurtarılmayı beklediler. Bazıları araçlarının üzerine çıkarak sel sularından korunurken, bazıları da kendi imkânları ile kurtulmayı denedi. Mahsur kalanlara ilk yardım ise çevresindeki vatandaşlardan geldi. Sel sularının ortasında kalanlar vatandaşların attığı halatları bellerine bağlayarak karaya çıktılar. Yolun ortasında kalan bir İETT otobüsündekiler ise yardım gelmesini otobüsün üzerine tırmanarak beklediler.

BOTLARLA KURTARILDILAR
İstanbul Büyükşehir Belediyesi bölgeye 862 personel, 228 araç ve 32 kurtarma botu gönderdi. İkitelli, Başakşehir, Güneşli, Yenibosna'da evlerinde ve işyerlerinde mahsur kalan vatandaşlar botlarla, kepçelerle kurtarıldı. Ekipler gün boyunca binin üzerinde vatandaşı mahsur kaldıkları yerden kurtardı. Küçükçekmece Yenidoğan mahallesi sakinleri ise kendi çabaları ile sel sularından kendilerini kurtardılar. Evlerinde şişme botu olan vatandaşlar sel sularıyla dolan sokak aralarında bina bina dolaşarak mahsur kalanları kurtardı.

HALATLARLA ÇEKTİLER
İkitelli ve Sefaköy'deki TIR garajlarında mahsur kalanlar ise yine iş makinaları ve kurtarma botlarıyla kurtarıldı. Botların ve itfaiyenin ulaşamadığı noktalarda ise kurtarma çalışmarına 4'ü Türk Hava Kuvvetlerine ait Sikorsky olmak üzere, toplam 6 helikopter katıldı. Helikopterler özellikle Yenibosna Çobançeşme'de, sel suları arasında işyerlerinin çatılarında mahsur kalan onlarca vatandaşı kurtardı. Helikopterler sel sularından kaçmak için fidanlık alanda mahsur kalan vatandaşlara da halat uzattı. Mahsur kalan vatandaşlar helikopterlerden sarkıtılan halatlar ile yukarıya çekilerek kurtarıldı. Helikopter, Sefaköy'de bulunan TIR garajlarında mahsur kalanları da kurtardı. TIR garajına kadar alçalan askeri bir helikopter, çelik halat yardımıyla mahsur kalan şoförleri yukarı çekti.

HELİKOPTER DEVREDE
Balıkesir'in Bandırma ilçesinde şiddetli yağışın neden olduğu selde 4 fabrikanın işçileri mahsur kaldı. İlçeye 7 kilometre uzaklıkta bulunun Banvit, Şafaksan, Yemmak ve Kocaman Balıkçılığa ait fabrikalarda mahsur kalan yaklaşık bin kişi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Mayın Filo Komutanlığı, Sivil Savunma ve belediye işçileri tarafından tahliye edildi. Hava Kuvvetleri'ne bağlı helikopterler ile zodyak botlarının kullanıldığı tahliye çalışmalarında kurtarılan işçiler, belediye otobüsleriyle evlerine gönderildi.

BUGÜN NELER OLDU