Servisteki 7 kadın boğuldu

Halkalı'daki bir tekstil fabrikasına camı ve sürgülü kapısı olmayan servisle götürülmek istenen 7 kadın işçi yaşamını yitirdi

Perşembe 10.09.2009
Güncelleme: Perşembe 10.09.2009
ABONE OL
İstanbul Halkalı'daki Tameks Tekstil firması, işyerine yürüyerek giden Sefaköy İnönü Mahallesi'ndeki 7'si kadın 9 işçisini yağmurda 'ıslanmasınlar' diye evlerinden bir minibüsle aldırdı. Şirketin bahçesine girdiklerinde sel suları içeri doldu. Önde oturan 3 kişi kendilerini dışarıya atarak kurtulmayı başardı. Ancak arkadaki kapalı kısımda bulunan Nebahat Salkım, Altun Yüksek, Nuriye Can, Bircan Karakaş, Güldane Çiftçi, Özlem Ünal ve Naciye Karadeniz içeriye sel sularının dolmasıyla birlikte boğularak can verdi. Yük taşımak için üretilen ancak personel taşıyan minibüste camın, sürgülü kapının bulunmadığı minibüs kapısının ise sel nedeniyle oluşan basınçtan açılamadığı belirlendi. Talihsiz Özlem henüz 18 yaşındaydı. İşe gitmek için evden çıkmaya hazırlanıyordu ki, çalıştığı şirketten aradılar ve "Yağmur yağıyor, yürüyerek gelme, biz seni minibüsle alacağız" dediler. Bunun üzerine genç kız servisi beklemeye başladı. Saat 07.30'da şirkete ait minibüs geldi. Özlem Ünal, diğer arkadaşlarıyla birlikte işyerine gitmek üzere yola çıktı. Ancak acı son onu işyerinin bahçesinde yakaladı. Diğer arkadaşlarıyla birlikte sel sularında boğularak can verdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

ANNESİ İŞE GİTMEDİ, KURTULDU

3 yıldır modelist olarak görev yaptığı işyerinde çok sevilen Ünal'ın acı haberi ailesini yasa boğdu. Genç kızın babası İsmet Ünal, kızının hem okuduğunu hem de aile bütçesine destek olmak için çalıştığını belirterek, şunları anlattı: "Evden çıktıktan kısa süre sonra arkadaşı aradı, Özlem'e ulaşamadığını söyledi. Sabah 08.00'de işyerinde olması gerekirken gitmemişti. Ben de merak ettim. Kızımın telefonunu aradım. Cep telefonunu aradığımda 'yanlış numara' diyordu. Panikledim. Ağabeyi ve amcaları işyerine gitti. Kızımın öldüğünü işyerinde öğrendik. Kızım kendisine ait işyeri açmak istiyordu. Sabah çıkarken 'Kızım şemsiyeni unutma' dedim. Bu son konuşmamız oldu." Sel sularında boğularak ölen 18 yaşındaki Özlem Ünal'ın annesi Neziha Ünal ise dişi ağrıdığı için işe gitmeyince ölümden kurtuldu. Kızının ölümünü duyunca şoke olan anne, güçlükle ayakta duruyor. Aynı işyerinde çaycı olarak çalışan Naciye Karademir de boğularak ölenlerden biriydi. 5 kız çocuğu annesi olan Karademir, 3 yıldır aynı firmada çalışıyordu. Talihsiz kadının en büyük hayali 21 yaşındaki kızı Derya'ya ev almaktı. Naciye Karademir ile aynı işyerinde çalışan damadı Erdal Tutan, boğulmadan 10 dakika önce kayınvalidesiyle konuştuğunu belirterek, "Annem işe giderken beni aradı. Çok yağmurlu olduğunu yolların sular altında kaldığını söyledi. İşyerinin kapısındaki bekçi içeriye girmemesi gerektiğini, tehlike olduğunu servis şoförüne söylemiş. Ancak servis şoförü tüm uyarılara rağmen içeriye girmiş. Daha sonra da annemin ölüm haberi geldi" şeklinde konuştu.