Berberlerde havlu dönemi sona eriyor

Dünyada önümüzdeki günlerde domuz gribinin çok hızlı bir şekilde yayılması beklenirken, berberler de salgına önlem amacıyla geçmişte yaygın olarak ve birkaç müşteri için kullanılan havlu yerine daha hijyenik olan tek kullanımlık ''kağıt havlu''yu tercih etmeye başladı.

Cuma 11.09.2009 00:00
ABONE OL
Adana Berberler Odası Başkanı İlhami Uygunsözlü, berberliğin, insan sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerden biri olması nedeniyle hijyen koşullarına en çok duyarlı olunması gereken meslek dallarından biri haline geldiğini belirtti.

Berber koltuğuna bir günde çok sayıda kişinin oturduğuna dikkati çeken Uygunsözlü, müşterilere sunulan hizmette kullanılan eşyanın hijyenikliğine özel önem verilmesi gerektiğini kaydetti. Klasik berberlik anlayışının geride kaldığını anlatan Uygunsözlü, ''Eskiden berbere gelen müşterilere saç yıkama veya sakal kesim işlemi için dükkandaki pamuklu havlular tercih edilirdi. Bu havlular, birkaç kişide kullanılırdı'' dedi. Bu durumun önüne geçmek için sektörün çeşitli yeniliklere imza attığını ifade eden Uygunsözlü, şöyle devam etti:

''Berberler, artık velinimeti olan müşterisinin güzelliği kadar sağlığını da düşünüyor. Uzun yıllardan beri ustura ağzını takılacak jilet her müşteri için zaten değiştiriliyordu. Buna ek olarak dükkanlara alınan sterilize makineleri sayesinde de makas ve taraklar hijyenik koşullarda muhafaza ediliyor. Bunun yanı sıra berberler, pamuklu havlu yerine tercih ettikleri tek kullanımlık 'kağıt havlu' ile de müşterilerine hijyenik hizmet sunmanın gayreti içindeler. Müşteriler de bu hizmetten gayet memnun kalıyor.''

SALGIN HASTALIKLARA KARŞI TEDBİR

Başta domuz gribi olmak üzere çeşitli salgın hastalık tehdidinin gündeme gelmesiyle bu durumdan etkilenen müşterilerin berberlere çekinerek geldiğini belirten Uygunsözlü, salgın hastalıkların yayılmasının önlenmesinde kendilerine de önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Aldıkları tedbirlerle bu kaygıyı ortadan kaldırmaya çalıştıklarını ifade eden Uygunsözlü, tek kullanımlık malzeme kullanımına yönelmelerinin de bunun en önemli göstergelerinden birini oluşturduğunu söyledi.

BERBERLER DE MÜŞTERİLER DE MEMNUN

Adana'da 17 yıldır berberlik yapan Burhan Zoriç ise ''kağıt havlu'' uygulamasına kısa bir süre önce geçtiklerini belirterek, uygulamayı gören müşterilerinin önce kısa süreli şaşkınlık yaşadığını kaydetti. Kendilerine özel havlu kullanılmasının müşterileri memnun ettiğini anlatan Zoriç, şöyle konuştu:

''Bu uygulama berberlere ek maliyet getiriyor. Maliyete karşın bu hizmeti ek ücret talep etmeden müşterilerimize sunuyoruz. Amacımız müşterilerin içlerinin ferah bir şekilde tıraşlarını olmaları. Tek kullanımlık kağıt havlu sayesinde bunu sağladık. Ayrıca, havlunun yanı sıra saç kesimi sırasında kullanılan önlük yerine de şeffaf tek kullanımlık örtüleri tercih ediyoruz.''