Hatıra paralarının taklitleri basıldı

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından koleksiyon ve hatıra amaçlı basılan gümüş paraların bazılarının bir Uzakdoğu ülkesinde taklitlerinin üretilerek, internet üzerinden satıldığı iddia edildi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 11.09.2009 14:51 ABONE OL
Araştırmacı, nümismat (para, madalya ve jetonların betimlenmesi ve tarihiyle uğraşan kişi) ve Yazar Necati Doğan, birçok kaliteli ve ciddi ürünün taklitlerini yapan bir Uzakdoğu ülkesinin Türk hatıra paralarının da taklitlerini yaptığını öne sürdü.

Koleksiyon ve hatıra amaçlı, belirli gün ve zamanlarda sınırlı sayıda basılarak koleksiyoncular ve ilgililerin dikkatine sunulan bu paraların sadece Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basım ve dağıtımının yapılabileceğini vurgulayan Doğan, şunları söyledi:

''Bu paraların orijinalının gümüş olması gerekirken, taklitlerinde iki metal kullanılıyor. Bu paraların kenar ve orta bölümü bronz diğer kısımları gümüş kaplama. Bu paralar, bir süre önce internet üzerinden satış yapan uluslararası müzayede sitelerinde 400 dolardan başlayan fiyatlarla satılmaya başlandı. Türk koleksiyoncular ve ilgililer, Darphane'nin bastığı deneme baskıları diye bu ve daha üzeri fiyatlardan satın alarak koleksiyonlarına koydular. Daha sonra bu paraların bir Uzakdoğu ülkesinde üretildikleri ve hiçbir maddi değeri olmadığı ortaya çıktı. Onlarca koleksiyoncu ve meraklı bu paraları alarak dolandırıldı.''

Koleksiyoncuların uğradığı maddi zararın önemli olmadığını ancak Türkiye Cumhuriyeti isminin ve bayrağının yer aldığı bir paranın izin alınmadan basılmasının tam bir skandal olduğunu savunan Doğan, Dışişleri Bakanlığı ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün internet üzerinde hala satışı devam eden bu paraların kaynağıyla ilgili inceleme başlatması gerektiğini söyledi.

Doğan, koleksiyoncular ve meraklıları da uyararak, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde duyurulan ve tanıtılan paraların dışında ve güvenilir esnafta bulunan nadir hatıra paraların dışındaki objelere itibar etmemelerini, karşılaşmaları durumunda ise ilgili yerlere uyarılarda bulunmalarını istedi.

DARPHANE VE DAMGA MATBAASI YETKİLİLERİ

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü yetkilileri ise, kendilerine şu ana kadar sahte hatıra paralarla ilgili koleksiyonculardan bir şikayet gelmediğini bildirdiler.

Darphane tarafından basılan bütün hatıra paralarının fotoğraflarının internet sitelerinde yer aldığını ve koleksiyoncuların buradan bunları takip ettiklerini vurgulayan yetkililer, Uzakdoğu'da üretilen bu sahte paraların internet sitelerinde satılmaya başlanması üzerine bunları, farklı baskı diye algılayarak satın almış olabileceklerini belirttiler.

Koleksiyonculardan, internet sitelerinde fotoğrafları yayınlanan paraların dışındaki objelere itibar etmemelerini isteyen ve şikayet gelmesi halinde gerekli araştırmaları başlatacaklarını ifade eden yetkililer, Darphane olarak, Uzakdoğu ülkelerindeki bu tür olaylara müdahale yetkileri olmadığını ancak Türkiye Cumhuriyeti adına basılan bu sahte paralara büyükelçiliklerin müdahale etmesi gerektiğini belirttiler.

BUGÜN NELER OLDU