"Kendinizi akıntıya bırakın"

Emekli SAT komandosu Namık Ekin, yardım için çok iyi yüzme bilmedikçe sel sularına girilmemesi gerektiğini vurguladı. Akıntıya kapılan kişilere uyarılarda bulunan Ekin, "Mümkün olduğu kadar kendinizi akıntıya bırakıp, kafanızı suyun üstünde tutmaya çalışın. Çok debelenip dik durursanız suyun dibine batarsınız. Otomobilde mahsur kalanlar selin geldiği yönden değil de ters taraftaki kapıyı açmaya çalışsın." dedi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 11.09.2009 12:16 ABONE OL
Su altında birçok operasyona katılan ve İsviçre ile ABD'de arama-kurtarma kursları gören emekli SAT komandosu Namık Ekin, ani bir sel baskınında yapılması gerekenleri anlattı.

Ekin, bir kişinin suda bir kazazedeyi görmesi esnasında, çok iyi yüzücü olmaması durumunda suya atlamaması gerektiğini vurguladı. Kurtarma çalışmasında bulunan kişilerin yüzde 80'inin bilgisizlik nedeniyle boğulduğuna dikkat çeken Ekin, "Sudaki kişi bir iple, can yeleği atılarak, çok uzun bir sopayla veya eğer sandal varsa sandalla kurtarılmaya çalışılabilir. Ya da kendinizi sağlam bir kazığa bağladıktan sonra kazazedeye ulaşmaya çalışabilirsiniz. Tekrar ediyorum. Çok iyi yüzme bilmedikçe suya atlayıp kurtarma çalışmasına katılmayın. Siz de sele kapılıp, gidebilirsiniz." dedi.

Dere yataklarında ikamet edip, bodrum katlarda oturmak zorunda bulunan vatandaşları üst katlara çıkması konusunda uyaran Ekin, boş pet şişelerin ağzını kapattıktan sonra, şişeleri yastık kılıfına sokup, can yeleği gibi kullanılabileceğini dile getirdi. "Bir pet şişe 90 kilograma kadar bir insanı taşıyabilir." diyen Ekin, bu sistemle Karadeniz'den Marmara'ya rahatlıkla yüzdüğünü söyledi.

Olası bir felakette akıntıya karşı yüzülmemesi gerektiğini ve asla panik yapılmamasını tavsiye eden Ekin, "Mümkün olduğu kadar kendinizi akıntıya bırakıp, kafanızı suyun üstünde tutmaya çalışın. Çok debelenip dik durursanız Titanik gibi dibi boylarsın. Aslında su her zaman insanı yukarıda tutar. Suyun üzerine yatmak lazım. Suyla gitmeniz durumunda sürekli yan taraflara bakıp, düzgün bir yerde dala tutunup sudan çıkılmaya çalışılmalıdır. Akıntının içinde kalınması durumunda bir yere sürüklenmemek için bir yeri tutan eller zamanla kasılır ve kasılan eller zamanla o nesneyi tutamaz hale gelir. Bunun için bir kişi felaket halinde enerjisini sınırlı kullanmalıdır." dedi. Kesinlikle bağırmaktan ve yardım istemekten çekinilmemesi gerektiğini dile getiren Ekin, "Bağırmanız durumunda dikkat çekersiniz. Suya atlamak durumunda bile etrafınızdakilere atlayacağınızı söyleyin." ifadelerini kullandı.

Sel esnasında otomobilin içinde mahsur kalınabileceğinin altını çizen Ekin, suyun içerisinde akıntının geldiği tarafın değil, ters taraftaki kapının açılıp, dışarıya çıkılabileceğini söyledi. Otomobilden çıkılması durumunda sürücünün yanında koltuk süngerine benzer bir eşya ile çıkmasının kendisine büyük yarar sağlayacağını anlatan Ekin, sürücünün yanında aldığı nesneyle kendini suyun üzerinde tutabileceğini aktardı.

Bir kişinin selde boğulması durumunda nasıl ilk yardım uygulanacağını uygulamalı olarak gösteren Ekin, sudaki kişinin sırt üstü yatırıldıktan sonra, koltuk altından tutulup rahatlıkla çıkarılabileceğini anlattı. Sudan çıkartılmış boğulan bir kişinin yüz üstü yatırıldıktan sonra kürek kemik kemiklerine baskı yapılıp, ellerinin kaldırılacağını ve bunun birkaç kez tekrarlanacağını dile getiren Ekin, böylece yaralının ciğerlerindeki suyu atacağını ifade etti. Çocuklarda kürek kemiğine daha az baskı yapılmasını aksi halde kaburganın kırılabileceğini hatırlatan Ekin, bu yardım metoduyla ciğerlerdeki suyun öksürülerek atılacağına dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU