Meteoroloji'den sel uyarısı!

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 11.09.2009 08:49 ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur), Doğu Karadeniz (Trabzon, Rize, Artvin) ile öğle saatlerinden sonra İç Anadolu'nun kuzeybatısı (Eskişehir, Ankara'nın batı ilçeleri), Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak, Bartın) ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda (Kars, Ardahan) sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek olan yağışların, ilk saatlerde Doğu Karadeniz kıyılarında (Trabzon, Rize ve Hopa), öğle saatlerinden itibaren Kıyı Ege (Muğla, Aydın, İzmir), Denizli, Manisa ile Antalya'nın merkez ve batı ilçelerinde (Finike, Kemer, Kaş ve Kalkan) akşam saatlerinden sonra ise Marmara bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

İSTANBUL'DA SAĞANAK YAĞIŞ ALARMI

HAVA SICAKLIĞI: Marmara'nın batısı, Ege ve Batı Akdeniz'de 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde 1 ila 3 derece artacak.RÜZGAR: Genellikle kuzey yönlerden, Akdeniz kıyıları ile zamanla ülkemizin güneydoğu kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak
esecek.

TRAKYA'DA BEKLENEN YAĞIŞLAR GÖRÜLMEYE BAŞLADI
Tekirdağ'da, yağışlar hafif şekilde kendini hissettirmeye başladı. Meteoroloji yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Tekirdağ kent merkezi ve çevre ilçelerde hafif şekilde görülmeye başlayan yağışların, bu gece ve yarın şiddetini artırmasının beklendiği kaydedildi. Bu arada, Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, Belediye Başkanı Adem Dalgıç ve Meteoroloji İl Müdürü Ahmet Doğan'ın, Valilik binasında bir toplantı yaparak olası sel ve su taşkınlarına karşı alınan tedbirleri bir kez daha gözden geçirdikleri bildirildi. Tekirdağ Belediyesi'nden yapılan duyurularda da, halk sel ve su taşkınlarına karşı uyarılıyor.METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, ilk saatlerde Doğu Karadeniz kıyılarında (Trabzon, Rize, Artvin ve Hopa), öğle saatlerinden itibaren Kıyı Ege (Muğla, Aydın, İzmir), Denizli, Manisa ile Antalya'nın merkez ve batı ilçelerinde (Finike, Kemer, Kaş ve Kalkan) akşam saatlerinden sonra ise Marmara bölge genelinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (sel, su baskını, taşkın, yıldırım düşmesi, toprak kayması, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.4 İL TEYAKKUZA GEÇTİ

İstanbul, Çanakkale, Balıkesir ve Amasya'da, sel baskınlarına karşı önlemler alındı.

İZMİR VALİLİĞİ'NDEN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI: İzmir Valiliği, bölgede bugün kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışın beklendiğini, yağışın hafta sonu da etkili olacağını bildirdi. Valilik'ten yapılan yazılı açıklamada, 3 gün sürmesi beklenen yağış nedeniyle meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının önlenmesi amacıyla bazı tedbirlerin alındığı bildirildi. Bu doğrultuda İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı birimlerle, ilçe belediyelerin gerekli hazırlıkları yapacakları, Devlet Su İşleri, Karayolları ve İl Özel İdaresine ait iş makinelerinin, personeli ile hazır tutulacağı belirtildi. Bu kurumlarda oluşturulacak ekiplerden 4'ünün merkezde, 3'ünün Aliağa ve Dikili'de konuşlandırılacağı, bu ekiplerin bugün kaymakamlıklarda göreve başladıkları duyuruldu.

Ayrıca, Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 112 Ambulanslarıyla hastanelerin acil birimlerinin hazırlıklı olacağı, Gediz EDAŞ İl Müdürlüğü, Telekom İl Müdürlüğü'nün de alanlarında alması gereken tedbirleri planlayacakları bildirildi. Bu doğrultuda kaymakamlıkların su baskınına maruz kalabilecek bölgelerde bilgilendirme yapacağı, Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü'ne bağlı donanımlı birer ekibin Aliağa ve Dikili'ye sevk edileceği kaydedildi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinden sonra bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) ile Denizli ve Manisa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Antalya il merkezi ile batı ilçelerinde (Kemer, Finike, Kaş ve Kalkan) kuvvetli olması bekleniyor.İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Eskişehir ile Ankara'nın batı ilçeleri (Polatlı, Beypazarı, Güdül, Ayaş) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlarinden sonra Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Bartın çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; ilk saatlerde Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kars ve Ardahan çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

DÜNDEN BAŞLIKLAR:

* "DERENİN İNTİKAMI AĞIR OLUR"

* İSTANBUL VE ANKARA İÇİN ALARM

* MİNİBÜSTEN KURTULAN KADIN ANLATIYOR

* SELDEKİ ÖLÜM VE YAĞMAYA SORUŞTURMA

* BASIN EKSPRES YOLU ULAŞIMA KAPALI

* İSTANBUL'DA SU BASKINLARI


09 EYLÜL'DEN BAŞLIKLAR:

* SERVİS MİNİBÜSÜNDE 7 KADIN ÖLDÜ

* İKİTELLİDE YAĞMA

* TEM NEHRİ

* İKİTELLİDE SÜRÜCÜLER KURTARILMAYI BEKLİYOR

* METEOROLOJİDEN YAĞIŞ ALARMI


* ERDOĞAN'DAN İSTANBUL'A 2 MİLYON TL

* İKİTELLİ YOLU ULAŞIMA KAPANDI

* SELDE NELER YAPILMALI

* SEL SİGORTADA EK TEMİNATTIR

* ERDEK VE BANDIRMA'YA UYARI

* SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN UYARI

* İŞTE KAPALI OLAN YOLLAR

* TUZLA'DA SU BASKINI

* İNSANOĞLU ÇARESİZ KALIYOR

* KIZILAY ALARMDA

* SEL MEZARLIKTAKİ CESETLERİ GÖTÜRDÜ

* SEL FELAKETİ BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ

BUGÜN NELER OLDU