Seçimler için Türkçe kitapçık

Almanya'da 27 Eylülde yapılacak genel seçimler için ''Seçim Senin'' (Du hast die Wahl) adlı bir Türkçe bilgilendirme kitapçığının tanıtımı yapıldı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 11.09.2009 15:32 ABONE OL
''Bundeszentrale für politische Bildung'' (Federal Siyasi Eğitim Merkezi) adlı kuruluş ve Beys adlı reklam şirketiyle Tempelhof-Schöneberg ilçesinin uyum sorumlusu Gün Tank'ın ortak çalışması olan kitapçıkta seçimle ilgili bilgiler yer alıyor.

Merkezin Müdürü Thomas Krüger, partiler üstü bir devlet kuruluşu olduklarını ve vatandaşların siyasi katılımını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Almanya'da yaklaşık 2 milyonu 18 yaşından büyük olmak üzere 3 milyon Türk'ün yaşadığını ifade eden Krüger, yapılacak genel seçimlerde 600 binden fazla Türk seçmenin oy kullanma hakkı bulunduğunu, bunun için karmaşık olan Alman seçim sistemini anlatan ve tüm bilgilerin toplandığı kitapçığın Türkçe olarak yayınlanmasının siyasi katılım için çok önemli olduğunu kaydetti.

Kitapçığın ilk baskıda 60 bin adet hazırlandığını, ancak çeşitli kurum ve kuruluşlara dağıtıldığı için şimdiden tükendiğini belirten Krüger, kitapçıklardan 10 bin adet daha baskıya verdiklerini söyledi. Kitapçıkta, topluma örnek teşkil eden ve aralarında Alman Milli Takımının Türk kökenli oyuncusu Mesut Özil ile yazar Hatice Akgün'ün de bulunduğu bazı kişilerin, seçimlerde oy kullanılması çağrısında bulunduklarını ifade eden Krüger, kitapçığın ''Bundeszentrale für politische Bildung'' ile diğer bazı kuruluşlardan, ayrıca internet üzerinden ''www.secim-senin.de'' adresinden de istenilebileceğini kaydetti.

Tank, Almanya'nın bir göç ülkesi olduğunu, herkesin eşit bir şekilde her alanda topluma katılmasının demokrasinin güçlenmesi için önemli olduğunu belirterek, Almanya'da 4 milyona yakın göçmenin oy kullanacağını, bunun için gelecekte bu kitapçığın diğer dillerde de hazırlanabileceğini söyledi.
Beys şirketinin sahibi Burhan Gözüakça da ''Bundeszentrale für politische Bildung'' ile birlikte maddi destek verdikleri bu projenin Almanya'daki Türkler için başarılı bir çalışma olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU