TÜSİAD: Yüzeysel tartışma yanlış

Cuma 11.09.2009 15:56
Güncelleme: Cuma 11.09.2009 16:01
ABONE OL
TÜSİAD, Marmara Bölgesi'nde meydana gelen sel felaketi ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer verildi:

"Marmara Bölgesi'nde yaşanan sel felaketi neticesinde mevcut bilgiler ışığında 32 vatandaşımızın vefat etmesi, 9 vatandaşımızın da kaybolması son derece üzüntü vericidir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın, yakınlarına ve tüm milletimize baş sağlığı diler, kayıpların bir an önce bulunması ve artık daha fazla insanımızın zarar görmemesini ümit ederiz. Sel felaketi, neden olduğu can kayıplarının yanı sıra şüphesiz büyük maddi zarara ve ekonomik kayıplara da yol açmıştır. Felaketten zarar gören tüm iş camiasının, esnafın ve işyerlerinin yaralarının bir an önce sarılmasını beklemekteyiz.

TÜSİAD, yaşanan bu felaketin ardından, olayın nedenlerinin kamuoyu önünde yüzeysel ve popülist bir anlayışla tartışılması yerine, artık bu tür sorunların daha genel bir plan çerçevesinde, çağdaş şehir plancılığı ve yerel yönetimler anlayışına uygun bir biçimde ele alınması gerektiğine inanmaktadır. Büyük riskler içeren İstanbul ve diğer kentlerimizde, başta deprem ve sel gibi doğal felaketlere yönelik olarak ileriye dönük ve kolektif bir anlayışla çözüm aranması gerekmektedir.

Ülkemizin bu zaruri gereksinimlerini de dikkate alarak, doğal felaket riskleri konusunda, merkezi otorite, yerel idare ve ilgili sivil toplum örgütlerinin katılımıyla, açık bir çalışma platformu oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.