Başhekimin jestine karşılık büyük bağış

Hastanede polikliniği ararken başhekim tarafından görevli eşliğinde polikliniğe gönderilen Gülter Ponner, ev almak için ayırdığı 80 bin TL'yi hastaneye bağışladı

Cuma 12.09.2009
ABONE OL
İzmir'de genç yaşta yaptığı evliliği yürümeyince 27 yaşında boşanarak Almanya'ya giden Gülter Ponner, bir fabrikada temizlik görevlisi olarak işe başladı. Burada Müslüman olarak Osman adını alan Frans Ponner'le ikinci evliliğini yapan Gülter Ponner, tam 33 yıl fabrikalarda çalıştığı ve dişinden tırnağından arttırdığı paraları biriktirip kendisine İzmir'de 2 ev aldı. Ailesini ziyaret için 2004'te İzmir'e gelen Ponner, Urla'ya bağlı Zeytinalan'da okul olmadığını görünce, evinin birini ve bankadaki parasının bir kısmını bağışlayarak 9 sınıflı bir ilkokul yaptırdı. Okula da kaybettiği eşi Osman Ponner'in adını verdi.

VARLIĞI HAYIR KURUMUNA

Emekli olduktan sonra yılın yarısını İzmir, yarısını da Almanya'da geçiren Ponner, ülkesine olan borcunu ödemek için geçtiğimiz yılda evini ve bankadaki tüm parasını Mehmetçik Vakfı, Çocuk Esirgeme Kurumu ve LÖSEV'e bağışladı. Sadece ömrünün sonuna kadar oturacağı bir ev alabilmek için 80 bin TL ayıran Ponner, geçen hafta göğsündeki ağrı nedeniyle Tepecik'teki Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde gitti. Muayene olacağı polikliniği bulamayan 73 yaşındaki Gülter Ponner, danışmaya sordu. Danışma görevlisi Ponner'e gideceği yeri tarif ederken, hastaneyi gezen başhekim Uzman Dr. Ali Kadri Çırak, yanlarına gelip görevliye müdahale etti ve "Hanımefendiye gideceği polikliniğe kadar eşlik edin" talimatını verdi. Bu ilgiye hem şaşıran hem de çok duygulanan Ponner, kendisine eşlik eden görevliye talimatı verenin kim olduğunu sordu. Başhekim olduğunu öğrenince şaşkınlığı bir kat daha artan Ponner, muayenesi tamamlandıktan sonra hastaneden çıkarak doğruca İzmir Valiliğine gitti. Ponner, valilikte görüştüğü yetkililere hastanede kendisine karşı gösterilen bu ilgiden çok memnun kaldığını dile getirdi ve ev almak için biriktirdiği 80 bin TL'yi hastaneye bağışlamak istediğini söyledi. Bu sözler bu kez de valilik görevlilerini şaşırttı. Gülter Ponner, önceki gün de valilikte imzaladığı protokolle parayı hastaneye bağışladı.

'Bağışı duyunca inanamadım'

BAŞHEKİM Uzm. Dr. Ali Kadri Çırak: "O gün danışmada nereye gideceğini öğrenmek isteyen yaşlı bir kadına çalışanlarımız polikliniği tarif ediyordu. Ancak nereye gideceğini tam anlayamadığını söyleyince olaya müdahale ettim ve görevliye, hastamıza gitmek istediği polikliniğe kadar eşlik etmesini söyledim. Ertesi gün valilikten aradıklarında duyduklarıma inanamadım. Hastane olarak kendisine çok teşekkür ederiz."