5 günlük hava tahmini-HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Cumartesi 12.09.2009 08:36
Güncelleme: Cumartesi 12.09.2009 17:11
ABONE OL
Meteoroloji, bazı bölgelerde beklenen kuvvetli sağanak yağışa karşı yetkilileri ve vatandaşları uyardı. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda şunlar kaydedildi:

''Marmara ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı (Eskişehir, Ankara, Çankırı, Konya, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Karaman, Aksaray), İç Ege (Afyon, Uşak, Kütahya) ve Muğla ile sabahın ilk saatlerinde İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.''

Uyarıda, vatandaşların ve yetkililerin ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi ve ulaşımda yaşanabilecek aksamalara karşı dikkatli olmaları istendi.

HAVA SICAKLIĞI : Yağış alan yerlerde 3 ila 5 derece azalacak, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR :
Genellikle güney ve güneybatı, ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI :
Ülkemizin büyük bir bölümünde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, Marmara ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı (Eskişehir, Ankara, Çankırı, Konya, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Karaman, Aksaray), İç Ege (Afyon, Uşak, Kütahya) ve Muğla ile sabah ilk saatlerde İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (sel, su baskını, taşkın, yıldırım düşmesi, toprak kayması, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

ANADOLU YAKASI'NDAKİLER DİKKAT!

İSTANBUL'DA 2 BİN ARAÇ, 6 BİN PERSONEL SEL ALARMINA GEÇTİ
İstanbul'da bugün öğle saatlerinde başlayan gök gürültülü ve sağnak yağış, Sarıyer, Kilyos, Kadıköy, E-5, Şile Üsküdar bölgelerinde etkili olurken bazı kavşak ve yollarda su birikintileri meydana geldi. Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) aşırı yağışla birlikte İstanbul genelinde 2 bin 220 araç gereç ve 6 bin 370 personelle su baskınlarına karşı alarma geçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, İstanbul Cumartesi ve Pazar günü yeni bir yağışlı havanın geleceği tahmin ediliyor. Pazar akşam saatlerine kadar olan sürede yağışın aralıklarla kuvvetli yağacağı tahmin ediliyor. Yağışın Anadolu yakası ile boğaz çevresinde, diğer semtlere göre daha etkili olması bekleniyor.E-5, KİLYOS, SARIYER'İ ETKİLEYEN YAĞIŞ, KAVŞAK VE YOLLARDA SU BİRİKİNTİSİ OLUŞTURDU
Yeni alınan raporlar doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM en üst düzeyde alarma geçti. Aşırı yağış durumunda İstanbul genelinde 2 bin 220 araç gereç ve 6 bin 370 personel su baskınlarına müdahale için hazır bekletiliyor. Öğle saatlerinde yağışlar özellikle Sarıyer, Kilyos, Kadıköy, E-5, Şile, Üsküdar bölgelerinde etkili oldu. Bazı kavşak ve yollarda su birikintileri meydana geldi. Su birikintilerine anında müdahale edildi. İstanbul Sarıyer'de etkili olan sağnak yağış, Kilyos Deresi'ni taşırırken, taşkında dere çevresindeki çok sayıda evi su bastı.

* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

İstanbul'da metrekareye düşen yağış miktarları Kilyos'ta 125.6 Kg, Şile'de 21 Kg, Kartal'da 9 Kg, Sarıyer'de 7 Kg, Terkos'ta 6 Kg oldu.İSTANBUL'DA GECE KORKULAN OLMADI
İstanbul'u kırmızı alarma geçiren şiddetli sağanak yağış ihtimali, gece boyunca gerçekleşmedi. Kısa süreli yağmurlar, şehirde olumsuz bir etki oluşturmadı.Meteorolojinin, cuma akşamı ve cumartesi günü için etkili yağış uyarısı üzerine, İstanbul geceyi kırmızı alarmda geçirdi. İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada özellikle dere yatalkarında evi bulunan vatandaşları dikkatli olmaları için uyardı. İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), en üst seviyede alarma geçti. Avrupa ve Anadolu yakasındaki riskli bölgelerde ekipler konuşlandırıldı. Aşırı yağış durumunda görevlendirilmek üzere 2 bin 220 araç gereç ve 6 bin 370 personel, belirlenen bölgelerde hazır bekletildi. İstanbul Valiliği, cuma günü kentte beklenen sağanak yağış nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara saat 15.00 itibariyle idari izin verdi. Daha önce selin etkilediği bölgelerde de temizlik ve kurtarma çalışmaları sabaha kadar devam etti.

Görevliler, selin en çok etkilediği Basın Ekspres yolunda temizlik çalışması yaptı. Olası şiddetli yağış anında Basın Ekspres yolunu trafiğe kapatmak için polis ekipleri, kavşaklarda hazır bekledi.METEOROLOJİ YILDIRIM VE TOPRAK KAYMALARINA KARŞI UYARDI

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Marmara ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı, İç Ege'de gök gürültülü sağanak şeklinde görülmeye başlayan yağışlarda, ani sel, su baskını, yıldırım, toprak kayması ve ulaşımda aksamalar konusunda uyardı.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre, ülkenin büyük bir bölümünde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, Marmara ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı (Eskişehir, Ankara, Çankırı, Konya, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Karaman, Aksaray), İç Ege (Afyon, Uşak, Kütahya) ve Muğla ile sabah ilk saatlerde İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bugün sabah 06.00'dan itibaren başlayan kuvvetli yağışları, 23.59'dan itibaren sona ermesi bekleniyor. Kuvvetli yağışlar sonucunda beklenen ani sel, su baskını, yıldırım, toprak kayması ve ulaşımda aksama riskine karşı meteoroloji vatandaşları uyardı.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA : Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

EGE : Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Muğla çevreleri (İl merkezi ve Dalaman, Marmaris, Milas, Bodrum, Fethiye ilçeleri) ile sabah ilk saatlerde İzmir, Aydın, Manisa, Denizli ve öğle saatlerinden sonra İç Ege'de (Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar) kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ :
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) ile zamanla bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU :
Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra bölgenin güney ve batısında (Eskişehir, Ankara, Çankırı, Konya, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Karaman, Aksaray) kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ : Batısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.
ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra Orta Karadeniz bölümü ile akşam ve gece saatlerinde bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU : Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey ve batısı kısa süreli ve yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...DÜNDEN BAŞLIKLAR:

* İSTANBUL'DA SEL İÇİN ALARMA GEÇİLDİ

* İSKİ'DEN ANADOLU YAKASI İÇİN ACİL ÇAĞRI

* VALİ GÜLER'DEN UYARILAR

* SEL FELAKETİ BÖYLE GELDİ

* DERENİN DERE SOKAK'TAKİ İNTİKAMI

* BELEDİYEDE SEL ÖNLEMLERİ