Şanlıurfa'da "kuduz karantinası"

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, 3 kişiyi ısıran köpeğin kuduz olduğunun belirlenmesi üzerine, olayın yaşandığı mahallede karantina uygulaması başlatıldı.

Cumartesi 12.09.2009 14:26
Güncelleme: Cumartesi 12.09.2009 14:42
ABONE OL
bir süre önce Gaziantep Mahallesi'nde 3 kişiyi ısıran köpek, belediye ekiplerince itlaf edildi. Hastaneye kaldırılan kişiler gerekli tedavilerin ardından taburcu edildi.

İtlaf edilip leşi Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Laboratuvarına gönderilen köpeğin kuduz olduğu belirlendi. Bunun üzerine, İlçe Tarım Müdürlüğü, mahallede 6 aylık karantina uygulaması başlattı.

Ceylanpınar Belediyesi de bazı noktalara ''Mahalle sakinlerinin dikkatine, Gaziantep Mahallesi'nde kuduz vakasına rastlanmıştır. Önemle duyurulur'' şeklinde tabelalar asarak, vatandaşları uyardı. Yetkililer, köpeğin ısırdığı kişilerin taburcu edildikten sonra tedavilerinin evlerinde devam ettiğini ve sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti.

İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin söz konusu mahallede evcil hayvanları aşılatacağı, belediye ekiplerinin de başıboş köpekleri itlaf edeceği kaydedildi.