Kumbağ sular altında

Pazar 13.09.2009 09:50
Güncelleme: Pazar 13.09.2009 14:19
ABONE OL
Tekirdağ'ın merkez Kumbağ beldesinde aşırı yağmur nedeniyle sel felaketi meydana geldi. Sel sularının bastığı tuğla fabrikalarında çok sayıda işçi mahsur kaldı. İşçiler, helikopterlerle kurtarıldı.

Yetkililer, sel nedeniyle ölen ve yaralanan olmadığını; şu ana kadar kayıp ihbarı almadıklarını açıkladılar.
Edinilen bilgiye göre, Kumbağ'da etkili olan yağmur yağışı sele neden oldu. Sel suları yaklaşık 5 kilometrelik bir alanda etkili oldu.

* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Sel sularının bastığı tuğla fabrikalarında yaklaşık 200 işçi mahsur kaldı. İşçilere karadan ulaşılamayınca bölgeye helikopterler sevk edildi. Skorsky tipi askeri helikopter ve saha güvenlik helikopteri işçilerin büyük bir bölümünü kurtardı. Fabrikalarda mahsur kalan az sayıda işçiyi de kurtarma çalışmaları sürüyor.


Bu arada, bölgedeki tümende mahsur kalan 100 dolayında askerin de kurtarıldığı bildirildi.

Yetkililer, fabrikalardaki suların çekilmesi ile mahsur kalanlara karadan ulaşılabileceğini belirttiler. Yetkililer, felakette can kaybı ve yaralanma olmadığını; şu ana kadar kayıp ihbarı almadıklarını ifade ettiler.Öte yandan, İstanbul'dan Kumbağ'daki yazlıklarına gelen bazı vatandaşlar da evlerinde mahsur kaldı. Kurtarılan yazlıkçılar, Tekirdağ'daki misafirhanelerde konuk ediliyor.

Yetkililer, Kumbağ'da bölgede büyük maddi hasar oluştuğunu belirttiler.
SAĞANAK, SU VE KANALİZASYON SİSTEMİNDE BÜYÜK HASARA YOL AÇTI

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde, dün, etkili olan sağanağın su ve kanalizasyon sisteminde büyük hasara yol açtığı bildirildi.

Malkara Belediyesi Fen İşleri Müdürü Bülent Yavaş, sağanakla birlikte ilçenin 20 yerinde, büyük kanalizasyon arızası oluştuğunu söyledi.

Alt yapıda meydana gelen arızaların onarılması için büyük çaba harcadıklarını ifade eden Yavaş, kısa zamanda onarım çalışmasının tamamlanacağını kaydetti.


UZUNLAR: '' YAKLAŞIK 4 BİNE YAKIN EV SULAR ALTINDA KALDI''

Tekirdağ'ın merkez Kumbağ Beldesi Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, sel felaketinin ardından beldede temizlik çalışmalarına başlandığını belirterek, ''Beldemizde yaklaşık 4 bine yakın ev sular altında kaldı'' dedi.

Uzunlar, halkın perişan halde olduğunu söyledi.

Beldenin her yerinin balçık içinde olduğunu ifade eden Uzunlar, ''Can kaybımız yok ama halkımızın maddi zararı çok fazla'' diye konuştu.

Beldede hasar tespit çalışmalarına halen başlanmadığını belirten Uzunlar, şunları kaydetti:

''Şu anda vatandaşlarımız evlerindeki suları başlatarak temizlik çalışması yapmaya çalışıyorlar. Beldemizde 4 bine yakın ev sular altıda kaldı. Bunların çoğu yazlık ama insanlarımız bu evlerde kışın da oturuyorlar. Şimdiye kadar yiyecek yardımı yapıldı. Kızılay ise halen gelmedi. Sadece komşu kaymakamlık ile Tekirdağ Valiliği ve Tekirdağ Belediyesinden yardım geldi.

Sel felaketinden dolayı halkımız çok mağdur durumda. Herkesin eşyaları sularlar altında bulunuyor. Ne yol ne de altyapımız kaldı. Devletten yaralarımızın sarılması için yardım bekliyoruz. Devletin yardımı olmazsa bu maddi hasarın altında kalkamayız.''

MALKARA'DA DÜN ETKİLİ OLAN SAĞANAK YAĞIŞ NEDENİYLE 60 EVİ SU BASTI

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde, dün etkili olan sağanak yağış nedeniyle 60 evi su bastı

Malkara İtfaiye Müdürü İhsan Rendan, yaptığı açıklamada, evini su basan vatandaşların itfaiyeyi arayarak yardım istediğini bildirdi.

Bunun üzerine olaya hemen müdahale ederek evlerden su tahliyesine başladıklarını ifade eden Rendan, ''Dün, sağanaktan sonra su basan 60 eve müdahale ettik ve saatte 60 ton su basan motopomplarla suları tahliye ettik. Ancak su baskını olan evlerin daha fazla olabileceğini düşünüyoruz. Yapılacak detaylı çalışmayla kesin sayıya ulaşacağız'' dedi.