5 yıldızlı oteller bayramda zam yapmadı % 90 doluluğa ulaştı

Ramazan'da ortalama yüzde 30 indirim yapan güneydeki 5 yıldızlı tesislerin çoğu bu bayramda fiyatlarına zam yapmadı. Bazı oteller bayrama bir hafta kala yüzde 90 doluluğa ulaştı

Pazartesi 14.09.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 14.09.2009
ABONE OL
Çoğu Antalya'da olmak üzere Ege ve Akdeniz bölgesindeki 5 yıldızlı oteller Ramazan nedeniyle düşürdükleri fiyatlarına bayram için zam yapmadı. Geçtiğimiz senelerde bayram fiyatlarını sezona göre yüksek tutan otellerde bayram fiyatları Ramazan dönemi ile aynı oranda kaldı. Güneydeki pek çok otel Ramazan ayında da sezon ortalamasına göre fiyatlarını ortalama yüzde 30 düşürmüştü. Antalya'da 5 yıldızlı tesislerdeki fiyatlar 60 TL'ye kadar düştü. Delux otellerde ise bu sezonda 350 TL ortalamasında olan fiyatlar bayramda 250 TL'ye kadar indi. Güneydeki tesisler bu fiyatlarıyla bayrama bir hafta kala yüzde 90'a varan doluluğa ulaştılar. Seyahat acenteleri da sezona göre gelen rezervasyonların oldukça iyi olduğunu görüşünde.

KÜLTÜR TURLARI DA DOLDU

Jolly Tur Yönetim Kurulu Üyesi Mete Vardar, bayrama bir hafta kala kendilerine gelen rezervasyonların çok yoğun olduğunu ve çalıştıkları otellerin yüzde 90 doluluğa ulaştığını söyledi. Vardar bayramın yaz sezonunun hemen devamına denk gelmesi nedeniyle ilginin yoğun olduğunu kaydetti. Antalya'da 5 yıldızlı otellerin bu bayramda gecelik 79 ile 300 TL aralığından satıldığını da sözlerine ekledi. "Bu bayramda tüm tesislerin dolacağını tahmin ediyorum" diye konuşan Vardar sadece Antalya değil kültür turları, GAP, Karadeniz ve Kapadokya turlarına da beklediklerinin üstünde rezervasyon aldıklarını söyleyerek "GAP ve Karadeniz turlarında 650 kişilik kapasitemiz vardı. Büyük çoğunluğu doldu" dedi. Vardar, Ekimde fiyatların uygun oranlara geldiğini, bunun da bayramda seyahate ilgiyi artırdığını kaydetti. Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal ise sel felaketinden dolayı geçen hafta rezervasyonlarda bir yavaşlama olduğunu ancak bu hafta tekrar açılmasını beklediklerini kaydetti. Çilsal, "En çok Kemer, Alanya, Side ve kültür turlarına ilgi var. Yurtdışı, bu bayramda biraz zayıf geçti" diye konuştu. Çilsal otellerin bu bayramda Ramazan'da indirdikleri fiyatlarına üzerine zam yapmadığını, bunların da özellikle Antalya otellerindeki satışları hızlandırdığını kaydetti.