A Gribi yerine mevsim gribi aşısı yaptırmak doğru mu?

Ekim ayında Türkiye'ye gelmesi beklenen A gribi aşısı, mevsim gribi aşısı yaptırmayı düşünenlerin kafasını karıştırdı. Tartışmalar nedeniyle aşı kampanyaları başlatılamadı

Pazar 14.09.2009
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı tarafından 10 milyon doz olarak ısmarlanan A gribi (domuz gribi) aşılarından önce, bu yıl mevsim gribi aşısı yaptırmak doğru mu? Bu konu tıp dünyasında tartışılıyor. Türkiye'ye her yıl Eylül ayının sonunda gelen mevsim gribi aşıları bu yıl daha erken geldi. Ancak tartışmalar nedeniyle aşılama kampanyaları başlamadı. Ekim ayında gelmesi beklenen A gribi aşısı mevsim gribinin aşı takvimini etkiledi. Tıp dünyasında aşının etkileri konusunda ciddi polemik yaşanıyor. Bu arada, üretilen aşıdan 28 milyon doz sipariş eden Türkiye, tek doz aşıya 6 Euro (13 TL) öderken, Avrupa ülkeleri, aşıyı 14 ile 20 Euro arasında değişen fiyatlardan satın alacak. Aşının fiyatı, ülkelerin gelişmişlik derecesi ve ödeme gücüne göre Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlendi.

ÖNERENLER
Bunu ancak cahiller tartışır
Prof. Dr. Selim Badur (İstanbul Tıp Fakültesi Viroloji ve İmmünoloji Öğretim Üyesi): Bu, kızamık aşısı yapılan bir çocuğa hepatit aşısı yaptırmak doğru mu, tartışmasına benziyor. İki aşı da yaptırılabilir. Bu konuyu ancak cahiller tartışır. Mevsim gribi ve A gribi iki farklı enfeksiyondur ve ikisinin de aşısı yapılabilir. İsteyen yaptırır, isteyen yaptırmaz, zorunlu aşılar değil, ben kendime ve çocuklarıma yaptıracağım.

Mevsim gribine karşı aşılanın
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan (Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı): Mevsimsel grip aşısı ile A gribi aşısı birbirinden farkı aşılardır. Ayrıca A gribi aşısının klinik araştırmaları yeni başladı. Türkiye'ye gelmesi Kasım ayını bulabilir. Zaten bu aşı eczanelerde satılmayacak. Bu sene mevsimsel grip aşıları da erken geldi. Mevsimsel grip aşısı A gribinden korumaz ancak iki virüs birleşebilir diye mevsimsel grip aşısının yapılmasını istiyoruz.

KARŞI ÇIKANLAR
Araştırma bitmeden piyasaya çıktı
Prof. Dr. Ahmet Aydın (Cerrahpaşa Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi): Mevsim gribi aşısının da A gribi aşısının da zararlı olduğuna inanıyorum. Gerekmedikçe yapılmamasını istiyorum. A gribi aşısı, araştırmalar bitmeden piyasaya sürülmeye hazırlanılıyor. İçinde toksit maddeler var. Devletin zorunlu tutmadığı aşılar dışındaki aşıları ben ne kendime, ne aileme ne de çevremdekilere yaptırmam.

Sağlıklı insanlar aşı yaptırmasın
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi): A gribi aşısına zaten karşıyım. Tüm dünya bu aşının yan etkilerini tartışıyor. Standart grip aşısının da herkese özellikle sağlıklı çocuklara yapılmasını önermiyorum. Kronik hastalığı bulunanlar yaptırabilir. Ancak sağlıklı insanlar için gerekli değil. İki aşının üst üste yaptırılmasına gelince tavsiye etmem.