İsim benzerliği yüzünden sanık

Belediye çalışanlarının rüşvet davasına isim benzerliği yüzünden sanık olarak getirilen Ertan Akar, mahkeme heyetini suçsuz olduğuna bir türlü ikna edemedi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 14.09.2009 ABONE OL
EDİRNE'DE belediye iş yapan bazı müteahhitler ile belediye çalışanlarının ihalelere fesat karıştırdıkları, rüşvet verip, aldıkları gerekçesiyle yargılandığı davaya gerçek sanık yerine yanlışlıkla bir çiftçi çağrıldı. Cumhuriyet Savcısı Mahmut Kaan Yüksel'in hazırladığı iddianamede 9 numaralı sanık olarak çağrılan Ertan Akar'ı duruşma sırasında kimse tanıyamadı. Oturum aralarında diğer sanıkların sorması üzerine Akar'ın durumu açığa kavuştu. Belediyede çalışan aynı isimdeki bir memurun yerine, Yolüstü köyünde çiftçilik yapan Ertan Akar'ın kimlik ve adres bilgileri dahil edilmişti. Mahkemeden davetiye alan Ertan Akar, soluğu Edirne Adliyesi'nde aldı ve yetkililere "Bu olayla ilgim yok. Mahkemeye gelmesem olur mu?" diye sordu. Ancak mutlaka duruşmaya çıkması gerektiği söylendi.

DİĞER SANIKLARI TANIMIYOR

Mahkeme Başkanı, "zoraki" sanığın iddianamedeki kimlik ve adres bilgilerini okuyup, sanıktan "Evet bunlar bana ait" karşılığını alınca "Sen bu davanın sanığısın" karşılığını verdi. Akar'ın durumuyla ilgili daha sonraki duruşmalarda bir karar verilmesi bekleniyor. İhaleye fesat karıştırma suçlamasıyla 12 yıla kadar ağır hapsi istenen Ertan Akar, "Beraber yargılandığım hiç kimseyi tanımıyorum. Ne yapacağımı şaşırdım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU