Yaşayan efsane David Helfgott Aya İrini'de 'mest' etti

Hayat hikâyesi filme konu olan şizofren piyanist Helfgott SABAH'ın sponsoru olduğu konserinde dinleyenleri kendi dünyasına yolculuğa çıkardı

Pazartesi 14.09.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 14.09.2009
ABONE OL
Dünyanın en ünlü piyanistlerinden biri olarak kabul edilen ve şizofreni hastası olmasına yol açan hayat öyküsü filme konu olan David Helfgott önceki akşam İstanbullu sanatseverleri büyülü bir yolculuğa çıkardı. SABAH'ın sponsorluğunda gerçekleşen konser için Aya İrini'yi dolduranlar 2 saat boyunca klasik müziğin ünlü bestecilerinin eserlerinin büyük ustanın piyanosundan çıkan melodileriyle kendilerindne geçti. Biletleri günler öncesinden tükenen konser öncesi şizofreni dernekleri de hastalar için bağış topladı. Konserine Rus besteci Sergei Rahmaninoff'un bir eseriyle başlayan Helfgott ilk bölümü bitirdiğinde alkışlara boğuldu. Konser, Alman besteci Felix Mendelssohn'un Rondo Capriccioso ismli bestesi ile devam etti.

KOŞARAK SUNUCUYA SARILDI

Sanatçı Polonyalı piyanist Frederic François Chopin'in Do ve Mi Minor valslerini çaldıktan sonra, kendinden geçen seyirciden bu kez sempatik tavırlarıyla kendisi alkış istedi. Bu istek tebessümlerle karşılık buldu. Sol minor baladın ardından kısa bir araya girildi. Aranın ardından Frank Liszt'in 32 dakikalık Si Minor sonatıyla konserine nokta koyan Helfgott, izleyiciler tarafından alkış tufanına tutuldu. Seyircilerinin ayakta alkışladığı sanatçı, bu ilgiye kendine has uslübuyla karşılık verdi. Ön sırada kendisini alkışlayan izleyicilerin ellerini sıkmaya başlayan sanatçı bu alışkanlığını konser salonuna da taşımış oldu. Konser öncesi SABAH gazetesini ziyareti ve basın toplantısı sırasında hiperaktif tavırlarına alıştığımız müzisyen konser sırasında da yerinde duramadı. Konser için ara verildiğini anonslayan sunucuya koşarak sarılan Helfgott seyircileri kahkahalara boğdu. Ön sırada kendisini alkışlayan izleyicilerin elini sıkan dâhi piyanist konser sonunda da alkışlara zıplayarak ve öpücükler göndererek enerjisini hiç tüketmedi.

Ünlü isimler konseri kaçırmadı
KONSERİ izlemeye gelenler arasında Ayşegül Dinçkök, Zeynep Çarmıklı, Bilgün Dereli de vardı.

https://www.sabah.com.tr