Bayram trafiğine dikkat!

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, Ramazan Bayramı öncesi, kara yollarında yaşanacak trafik yoğunluğuna karşı sürücüleri dikkatli araç kullanmaları konusunda uyardı.

Salı 15.09.2009 00:00
ABONE OL
Kazım Barışık, yaptığı açıklamada, Türkiye'de özellikle de bayram tatillerinde, kara yolu trafiğinde yoğunluğun büyük oranda arttığını ve kazalar yüzünden yolların kan gölüne döndüğünü ifade ederek, "Bayramlar, hüzünleri, acıları değil, mutluluk ve sevinçleri paylaştığımız günlerdir. Bayramda sevinçleri yaşamalı, trafik kazaları yüzünden yasa bürünüp, matem yaşamamalıyız" dedi.

2008 yılında 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde, yağışlı havaların da etkisiyle meydana gelen trafik kazalarında 84 kişinin hayatını kaybettiğini, 495 kişinin de yaralandığını hatırlatan Barışık, 2009'un ilk 7 ayında meydana gelen 152 bin 710 trafik kazasında ise bin 634 kişinin öldüğünü, 89 bin 617 kişinin de yaralandığını belirterek, bu rakamların mutlaka en aza indirilmesi için de sürücülerin çok dikkatli araç kullanmaları gerektiğini söyledi.

Barışık, "Ülkemizde Ramazan Bayramları'nda meydana gelen trafik kazalarının büyük çoğunluğu hatalı sollama sebebiyle gerçekleşiyor. Yorgun ve uykusuz araç kullanma, aşırı hız ve mıcırlı yollardaki dikkatsizlik de kazaları artırıyor. Sürücülerimiz, yoğunlaşan bayram trafiğinde her zamankinden daha dikkatli araç kullanmalı, yol yapım ve onarım çalışmalarına dikkat etmeli. Bilinmelidir ki, en iyi sürücü, hız yapan değil, kaza yapmayandır. Tecrübeli sürücü, trafikte sıkışan meslektaşına yol verir, yol gösterir, alkollü ve yorgun araç kullanmaz, kural ihlali yapmaz" diye konuştu.

Kazım Barışık, ayrıca sürücülerin yola çıkmadan taşıtlarının teknik bakımlarını yaptırmalarını, yolculuk sırasında emniyet kemerlerini takıp, ağır ve yağlı yemeklerden, uyuşturucu etkisi yapacak ilaç kullanmaktan kaçınmalarını, hava, yol ve görüş şartlarına göre hız ve fren mesafelerini iyi ayarlayıp sık sık mola vermelerini tavsiye etti.

https://www.sabah.com.tr