Çevre Bakanlığı'ndan 'ozon dostu' olma çağrısı

Çevre ve Orman Bakanlığı, spreylerden otomobillere kadar ozon tabakasına zarar vermeyen ürünler kullanarak, dünyanın güneşin zararlı ışınlarından korunmasına katkı sağlamanın mümkün olduğunu belirterek, tüketicilere "ozon dostu" olma çağrısında bulundu.

Salı 15.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 15.09.2009 11:37
ABONE OL
Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından, "16 Eylül Uluslararası Ozon Tabakasını Koruma Günü" nedeniyle yapılan açıklamada, ozon tabakasının incelmesi ile bitkilerin büyüme hızının azalması, insanlarda cilt kanseri, göz hastalıkları, bağışıklık sistemleri zarar gördüğü için bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski gibi bütün yaşayan organizmalar üzerinde zararlı etkilerin meydana geldiğine dikkat çekildi.

Her bireyin, ozon tabakasına zarar veren kimyasal maddeleri içermeyen ürünler kullanarak ozon tabakasının korunmasına katkı sağlamasının mümkün olduğu belirtilen açıklamada tüketimde "ozon dostu" olmak için şu uyarılarda bulunuldu:

- "CFC ve HCFC içeren spreyleri kesinlikle kullanmayın.

- Buzdolaplarınızın, derin dondurucularınızın ve klimalarınızın düzenli servise tabi tutulmasına önem verin. Gaz değişimi sırasında gerekirse servis elemanını uyararak eski gazın atmosfere salınmasına izin vermeyin.

- Otomobil klimaları soğutucu gaz olarak ozon tabakasına zarar veren maddeleri içerebilirler. Günümüzde bu maddeleri içermeyen modeller mevcuttur, yeni araba alırken bunları tercih edin.

- Yalıtım malzemeleri ve ambalaj köpüklerinin de ozon tabakasına zarar veren kimyasal maddeler içerebileceğini unutmayın. Bu bilinçle, bu ürünleri gereksiz tüketmeyin.

- Ozon tabakasına zarar veren kimyasal maddeler ve bunları içeren ürünler hakkında daha çok bilgi edinin ve çevrenizdeki insanları bilgilendirin."

https://www.sabah.com.tr