"Yollar kan gölüne dönmesin"

Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, yolların 'kan gölüne' dönmemesi için sürücülere çağrıda bulunarak, kurallara riayet edilmesini istedi.

Salı 15.09.2009 11:13
ABONE OL
Mehmet Cahit Turhan, "Yılın en kritik dönemindeyiz. Hem tatil dönüşü, hem bayram trafiği yollardaki trafiği iki kat arttıracak. Sürücülerimiz gidecekleri yere bir an önce gitme arzularını biraz olsun dizginlemeli. Seyahat esnasında yorulduklarında dinlenmelerini, trafik işaret ve işaretçilerine uymalarını öneriyorum." dedi.

Turhan, 15 Eylül'den itibaren trafikteki yoğunluğun daha da artacağına işaret ederek, "Tatilde olan vatandaşlar okulların açılmasıyla evlerine dönüyor. Üniversiteliler büyük kentlere gidiyor. Bunun yanında bayram trafiği olacak. Normalde yaz aylarında yüzde 70 civarında olan trafik artışı, bayramın okulların açılmasından önceye rastlaması sebebiyle yüzde 90'lara ulaşacak. Sürücülerin, gideceği yere 1 saat önce gitme bilinciyle hareket etmelerinin, belki çok daha geç gitmelerine belki telafisi çok mümkün olmayan sıkıntılar verebileceğini göz önüne almaları lazım. Duygularıyla değil mantıklarıyla hareket etmeleri gerekir." diye konuştu.

"SABAH VE AKŞAM SAKİNLİĞİNDE YOLA ÇIKIN"

Yaz olması dolayısıyla kurum olarak yollarda asfalt kaplama çalışmaları yaptıklarını kaydeden Turhan, sürücülerin çalışma yapılan yollarda işaretçilere uymalarını istedi.

Turhan, yol acemisi denen yılda bir iki defa yolu kullananların işaret ve işaretçilere dikkat etmelerinin kendi can güvenliği ve mal emniyeti açısından önemli olduğunun altını çizdi.

Uzun süreli ve uzun mesafeli yolculuklarda, sürücülerin şehir merkezlerinden gidecekleri yere hareket ettiklerini ifade eden Turhan, rahat yolculuk için zaman dilimi verdi: "Şehir civarındaki iş trafiğinin olmadığı sabah ve akşam mesai öncesi trafiğe yakalanmadan yola çıkmaları kendi menfaatlerinedir. Zamanı, yolu iyi kullanma açısından."