"Babası ben değil ikizim"

Çarşamba 16.09.2009 17:10
Güncelleme: Çarşamba 16.09.2009 17:28
ABONE OL
İzmirli kuaför L.G., kendisiyle evleneceğini söylediği Manisalı işadamı T.Ç'nin, aslında evli bir çocuk babası olduğunu öğrenince müşterek çocukları için 13 yaşındaki oğlu için "babalık" davası açtı. Adli Tıp Kurumu'nda yapılan DNA testinde küçük C.G.'ün babasının yüzde 99.99 işadamı T.Ç., olduğu ortaya çıktı. Ancak T.Ç.'nin yeni iddiası davayıyı içinden çıkılmaz bir hale getirdi. T.Ç, çocuğun kendisinden değil ABD'de yaşayan tek yumurta ikizi G.Ç'den olabileceğini öne sürerek, ikizini de DNA testi yapılmasını istedi.

İzmir Aile Mahkemesi'ne başvuran kuaför L.G., dilekçesinde 1994'te Bodrum'daki bir otelde erkek-kadın kuaförü işlettiği sırada Manisalı işadamı T. Ç. ile tanıştıklarını anlat. Kendisini bekar olarak tanıttığını öne sürdüğü işadamı ile birlikteliklerinden 1996 yılında bir çocukları dünyaya geldiğini belirten L. G.,
"Bornova'da kiraladığı evde 5 yıla yakın süreyle bizimle ilgilendi. Ama evleneceğini söyleyip sürekli beni oyaladı. Sonradan evli ve bir çocuk babası olduğunu öğrendim" dedi. Oğlu büyüyünce masraflarının arttığını ve artık bu masrafları karşılayamaz hale geldiğini öne süren L. G., "Oğlum ilköğretim 8. sınıfa gidiyor ve tenis turnuvalarına katılıyor. Aylık 4 bin TL masrafı var. Ayrıca alerjik ve astım rahatsızlığı bulunuyor. Davalı T. Ç. genç olduğum dönemde yanımdan ayrılmazdı. Ama çocuğumuz doğunca beni sokağa attı" dedi. Oğlu doğduğunda işadamı T. Ç ile birlikte çektirdiği mutlu günlerini gösteren fotoğrafları da delil olarak sunan kuaför L. G., mahkemeden, davalı işadamının, oğlu C. G,'nin babası olduğuna hükmedilmesini isterken, ayrıca 20 bin TL manevi tazminat ve aylık bin TL nafaka da talep etti.

İKİZİMDEN DE OLABİLİR

İddialara avukatı aracılığıyla mahkemeye gönderdiği dilekçeyle cevap veren işadamı T.Ç. ise davacı L. G.'nin gayri meşru bir yaşam sürdüğünü iddia ederek,
"Davacıyla günlük ilişki yaşadım. Benimle de belli zamanda birlikte oldu.
Kendisi 'Nalan' takma adıyla barlarda çalışıyor. Bu hayattan kurtarmak için çok uğraştım. Hamileliği döneminde çocuğun benden olmadığını söyledi. Geçimini sağlamak için başkalarıyla da birlikte olmuştur. Ekonomik kaynaklarım bitince, beni tanımaz ve dinlemez hale geldi. DNA testi raporunda çocuğun benden olduğu belirtiliyor. DNA testinde her ne kadar çocuk benden olduğu belirtilse de, ABD'de yaşayan ikizimden de olabilir. Çünkü ikizimle de Türkiye'ye tatile geldiğinde kiraladığı evde günü birlik ilişki yaşadılar. Biz tek yumurta ikiziyiz. Bu nedenle ikizimin de DNA'sı alınsın. Gerçek o zaman ortaya çıkacak" dedi. Ekonomik kriz nedeniyle işlettiği kafeteryayı kapatmak zorunda kaldığını da öne süren T. Ç., üniversiteye giden bir çocuğunun bulunduğunu ve bu dava açılana kadar düzenli olan aile yaşantısının bozulduğunu iddia etti.

TANIKLAR DA İDDİAYI DOĞRULADI

Duruşmada T.Ç'nin tanık olarak dinlettiği iki kişi de davacının T.Ç ile birlikte olduğu kadar ABD'de yaşayan ikizi G.Ç., ve başka erkelerle de olduğunu söyledi. Adli Tıp Kurumundan gelen DNA raporunda, T.Ç.'nin yüzde 99.99 oranında küçük C.G'nin babası olduğu yönünde görüş bildirildiğini açıklayan hakim, tanıkların diğer dinlenmesi davalının ABD'de yaşayan ikizinin DNA, örneğinin alınıp alınmamasına karar verilmesi için davayı ileri bir tarihe erteledi. Bu arada babalık davası sürerken, mahkemenin talebiyle Sulh Hukuk Mahkemesi, annesinin arkadaşı T. Ç.'yi küçük C.G'ye kayyum olarak atadı. T.Ç., Aile Mahkemesi'nde görülen babalık davasında küçük C.G'in vasisi olarak duruşmalara katılacak.

'DNA farklılığı bulmak için araştırma derin yapılır'

Adli Tıp Uzmanı görüşü: "Öncelikle ikizlerin DNA moleküllerini ayrıştırmadan, aralarında DNA benzerliği ya da ayrışlığı vardır demek tabi ki bilimsel olmaz. İkizlerin DNA'ları benzer midir ya da değil midir sorusunun cevabı bile DNA moleküllerinin incelenmesinden sonra söylenebilir. Bilimsel olarak bu inceleme, ikizlerin DNA yapılarında en ufak bir farklılık bulana kadar derinlemesine yapılabilir. İkiz de olsa insan DNA'sının, gerek içsel gerek dışsal bir takım etkenlerden dolayı farklılıklar gösterme ihtimali vardır. İşte bu ihtimali bulmak adına araştırma ayrıştırma yapabilene kadar devam eder."

ABD'de tek yumurta ikizlerinin genleri farklı çıkmıştı

ABD'de dünyaya gelen tek yumurta ikizleri genetik dünyasını karıştırmıştı. Nature ve Human Genetics dergilerinde yayımlanan araştırmaya göre, ikizlerden birinin çift cinsiyetli olduğunun anlaşılması üzerine yapılan testlerde, ikizlerin farklı genetik özelliklere sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Araştırmacılar, ikizlerin annelerinin genetik mirasını aldığını, fakat babalarından aldıkları genlerin her ikisinde farklı farklı olduğunu belirlemişti. Tek bir yumurtanın iki ayrı sperm tarafından döllenmesiyle dünyaya gelen ikizler dünyadaki ilk 'yarı-özdeş' ikiz örneği olarak açıklanmıştı.