İbretlik ceza

12 yaşındaki Doğan Ay'ın parmağını dikmeyen 5 hastane suçlu bulundu. 2 özel hastane 10 gün kapanacak. 3 kamu hastanesi için de işlem için ilgili kurumlara yazı gönderildi

Çarşamba 16.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 16.09.2009
ABONE OL
SAĞLIK Bakanlığı müfettişleri, 12 yaşındaki Doğan Ay'ın kopan parmağını dikmeyen ikisi özel 5 hastaneyi suçlu buldu. Özel hastanelere 10 gün hasta kabul etmeme cezası verildi; 3 kamu hastanesinin yönetimine de gereğinin yapılması için yazı yazıldı.

KOPUK PARMAKLA...

Temmuz ayında meydana gelen olayda, Sultangazi'deki evinin merdiven boşluğuna düşen Doğan Ay'ın, sağ elinin serçe parmağı koptu. Baba Nurettin Ay, oğlunun parmağını poşete koyup hastaneye koştu. Ancak İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi, Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ile iki özel hastane Nurettin Ay ile oğlunu kapıdan çevirdi. Kimi "Ameliyathaneler tamirde", kimi "Başka hasta gelecek", kimi "Geç kalınmış" dedi. Bir özel hastane de 12 bin 500 TL istedi. Sonuçta, Doğan Ay'ın parmağı yerine dikilemedi.

MÜFETTİŞLER DEVREDE

Olayın basına yansıması üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı müfettişleri, 5 hastane hakkında açtığı soruşturmayı tamamladı. Raporda, ilgili genelge ve yönetmeliklere aykırı olarak ampute parmağın muhafaza şekli kurallarına uyulmadığı ve 112 Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi'nin devreye sokulmadığı belirtildi. Buna göre iki özel hastaneye, 10 gün süreyle hasta kabul etmeme cezası verildi. İstanbul Tıp ve Cerrahpaşa Tıp için İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'ne, Vakıf Gureba için de Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne gereğinin yapılması talebiyle yazı gönderildi.