Kadir Gecesi'nde camiler doldu taştı

Kur'an-ı Kerim'deki Kadir Suresi'nde 'bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nde müminler camiilere akın etti. İstanbul'daki hemen hemen tüm camilerin dolup taştığı gecede, ellerini semaya kaldıran Müslümanlar Allah'a dua etti.

Çarşamba 16.09.2009 11:21
Güncelleme: Çarşamba 16.09.2009 11:28
ABONE OL
Ramazan ayının 27. gecesinin Kadir Gecesi olduğuna inanan Müslümanlar camilere akın etti.

Yanlarında getirdikleri Kur'an-ı Kerim'leri okuyan vatandaşlar, Yaradan'dan af ve mağfiret diledi. Tövbe ve dilekleri için semaya kalkan eller hep birlikte "amin" dedi. Kadir Gecesi'ni büyük ve tarihi camilerde geçirmek isteyen vatandaşlar cami ve çevresinde kalabalık oluşturdu. Camileri dolduran Müslümanlar, teravih namazını kılmak için yer bulamayınca yanında getirdikleri kartonla caminin avlusunda namaz kıldı. Cami avlusu da yetmeyince cemaat cami dışına taştı.

Camilere akın eden genç-yaşlı, kadın-erkek çok sayıda vatandaş, Eyüp Sultan ve Sultanahmet gibi mekanları panayır alanına çevirdi. Sultanahmet'in tarihi Alman Çeşmesi'nden her Kadir Gecesi'nde yapıldığı gibi vatandaşlara gülsuyu şerbeti dağıtıldı. Çeşmelerden su yerine şerbet alan yerli ve yabancı turistler şaşkınlığını gizleyemedi. Alman Çeşmesi'nden her yıl geleneksel olarak şerbet dağıtıldığını belirten Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, çeşmenin kazanlarına şerbet konulduğunu ve 1000 litre şerbetin dağıtıldığını ifade etti. Renkli görüntülerin yaşandığı Sultanahmet'te animasyon ekipleri gösteri yaptı.

Büyük ve tarihi camilerde İstanbullular'ın yanında çok sayıda şehir dışından gelen Müslüman da vardı. Isparta'dan yakınlarıyla birlikte Eyüp Sultan Camii'ne geldiğini ve burada dua ettiğini belirten Adile Şen, "İlk defa Eyüp Sultan Camii'ne geliyorum. Buradaki manevi ortamdan çok etkilendim. Eyüp Sultan Hazretleri'ne dua ettim. Şu anda sanki Umre ziyareti yapmış gibiyim" diye konuştu.

Tüm Müslümanlara ve özellikle gençlere Eyüp Sultan Camii'nde dua ettiğini belirten Nurdan Gök ise, "Allah vatanımızı ve milletimizi korusun. Faydalı tüm gençlerimizi Allah başımızdan eksik etmesin. Gençlerin camilerde bulunmasından dolayı çok mutluyum" ifadelerini kullandı.