Kızların eğitim melekleri

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 16.09.2009 17:19 ABONE OL
Yozgat'ta gönüllü öğretmenlerden kurulu 'ikna ekibi' ilköğretimi bitiren 4 bin 129 kız çocuğunun peşine düştü. Ortaöğretime kaydı yapılmayan kızları tespit eden ekipler ailelerle yüz yüze görüşerek onları ikna ediyor.

Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü yeni eğitim-öğretim yılı arifesinde kız çocuklarının okutulması için işi sıkı tutuyor. Müdürlük 2008-2009 eğitim-öğretim yılında il genelinde ilköğretim okulundan mezun olan 4 bin 129 kız çocuğunun peşine düştü. Dedektif gibi çalışarak bu çocuklardan toplam 2850'sinin ortaöğretime kaydolduğunu belirleyen ekipler, geri kalanların da okullu yapılması için çalışma başlattı. Yozgat Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gamsız, öğrencilerin ailelerini ikna ederek eğitimlerini sürdürmelerini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

"TÜM MASRAFLARINI KARŞILIYORUZ"
Bu kapsamda gönüllü öğretmenlerden oluşan 'ikna ekipleri' oluşturularak, ortaöğretime kaydı yaptırılmayan binin üzerinde çocuğun ailesini tek tek ziyaret etmeye başladı. Birçok ailenin maddi imkansızlık nedeniyle kız çocuklarını okula gönderemediğini ve devlet güvencesi beklediğini belirten Gamsız; "Biz de bundan hareket ederek, ailelerle görüşüp, köyden ve ilçeden olanları pansiyonlara yerleştirerek ve tüm masraflarını üstlenerek okumalarını sağlıyoruz. Kızların okula gitmesi, okuyan kızların çoğalması, ülkemize, ailelerine ileride çocuk yetiştirmelerine büyük katkı sağlayacaktır." dedi.

ÇOBAN BABA İKNA EDİLDİ, ÇOBAN KIZI OKUYACAK
İkna ekiplerinden biri, merkeze bağlı Sarıbekir Çiftliği köyünde kızlarını orta öğretime kayıt ettirmeyen Üstünbaş ailesini ziyaret etti. Maddi durumu iyi olmayan ailenin, Serpil'i maddi imkansızlıklar nedeni ile okula gönderemediklerini belirtmesi üzerine Gamsız, devreye girdi. Serpil'i Yozgat Kız Meslek Lisesi'ne kaydederek bütün ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanması sözünün verilmesi üzerine çoban baba Ahmet Üstüntaş, kızının okula gitmesine izin verdi. Babasının bu kararı en fazla Serpil'i mutlu etti. Okula yerine çobanlık yapmaya başlayan Serpil, hiç beklemediği anda ayağına kadar gelen eğitim fırsatı için öğretmenlerine teşekkür etti. Serpil, "Maddi imkansızlıktan ötürü ilkokul sonrası okula kayıt olmadım. Milli eğitimden gelen öğretmenlerimiz babamla konuşup ikna etti. Mecburen çoban olacaktım ama şimdi okuluma devam edeceğim. Çok mutluyum" dedi.

SEVGİ OKUL SEVGİSİNİ KAYBETMEYECEK
Aynı gün içinde yine Yozgat şehir merkezinde maddi imkansızlıklar nedeniyle okula gidemeyen Sevgi Tekin ile Battal köyünde bir yıl önce ilköğretimi tamamlayan ancak okumak istemesine rağmen okula gönderilmeyen Melek Şahin'in ailesi de ikna edilerek Yozgat Kız Meslek Lisesi'ne kayıtları yapıldı. Sevgi Tekin, okumayı çok istediğini belirterek, "Maddi imkanımız yok, evimiz kira, okul masrafını karşılayamadığımız için okula kaydolamadım. Şimdi okullu oldum. Tüm öğretmenlerime teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU