"Aysun'u kurtarın çifte bayram olsun"

Somalili korsanların elinde 68 gündür esir olan Aysun Kaptan'ın ailesi istenen fidyenin 10 milyondan 2 milyon dolara düştüğünü ileri sürdü ve ekledi: Kızımız kurtulsun, biz de çifte bayram yaşayalım

Çarşamba 17.09.2009
Güncelleme: Perşembe 17.09.2009
ABONE OL
Somalili korsanların, 11 Temmuz'da Aden Körfezi'nde kaçırdığı "Horizon 1" adlı Türk gemisinin dördüncü kaptanı Aysun Akbay tam 68 gündür korsanların elinde tutsak. İzmir'de yaşayan ailesinin tek hayali ise kızlarına bir an önce kavuşup çifte bayram yaşamak. Aile, korsanların fidye talebinin 2 milyon dolara kadar düştüğünü söyledi.

10 GÜN ÖNCE KONUŞTUK

Gemideki 23 mürettebattan tek kadın olan 24 yaşındaki Aysun Akbay'ın, Menemen'in Koyundere semtinde oturan ailesi 68 gündür kızlarından gelecek müjdeli haberi bekliyor. Baba Özcan, anne Şerife ve kızları Ayşen ile Aylin Akbay, her gün haber bültenlerini heyecan içinde izliyor. Şirket yetkililerinin kendileriyle ilgilenmediğini savunan baba Akbay, "Korsanlar nasıl davranıyor, gemidekiler ne yiyor, ne içiyor bize bilgi bile vermiyorlar. Bu kadar uzun tutsak kalmalarına ve bir sonuç alamamalarına anlam veremiyorum. Bu işte bir terslik var. Bu kadar uzatmamaları gerekirdi" dedi. Fidye için şirket yetkililerinin kendilerine kesin bir miktar söylemediğini de belirten baba Akbay, bazı kaynaklardan korsanların 10 milyondan dolardan 2 milyon dolara kadar düştüğü yönünde duyumlar aldıklarını da anlattı. Kızıyla 10 gün önce telefonla konuştuğunu belirten baba Akbay şunları söyledi: "Bize korsanların elindeyken bile moral veriyor. 'Ben iyiyim merak etmeyin' diyor ama bizim artık sabrımız kalmadı. Birkaç gün sonra bayram. Biz iki bayramı bir arada yaşamak istiyoruz. Kızımın artık bir an önce sağ salim evine dönmesi istiyorum." Güçlükle konuşabilen anne Şerife Akbay ise ancak, bir an önce kızına kavuşmayı ve onu kucaklamayı istediğini söyleyebildi.