Yeni Zeki Müren ve Safiye Ayla aranıyor

TEV ve Mehmetçik Vakfı, servetlerini kendilerine bağışlayan Safiye Ayla ve Zeki Müren'in adına düzenlediği ses yarışmasını, 3 yıl sonra yeniden hayata geçiriyor

Çarşamba 17.09.2009
Güncelleme: Perşembe 17.09.2009
ABONE OL
Türk Eğitim Vakfı ve TSK Mehmetçik Vakfı, servetlerini kendilerine bağışlayan Safiye Ayla ve Zeki Müren'in adına düzenlediği ödüllü ses yarışmasını, 3 yıl aradan sonra yeniden hayata geçirmeye karar verdi. "Safiye Ayla ve Zeki Müren Ses Yarışması"na başvurular 9 Ekim'e kadar sürecek. Yarışmanın finali 7 Aralık'ta, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde halk önünde yapılacak. Yarışmaya katılmak isteyenler Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürlüğü'ne de başvurabilecek.

'BU POPSTAR YARIŞMASI DEĞİL'
Yarışmanın "popstar yarışması" olmadığı özellikle vurgulanıyor. Jürinin yarışmacıların ses güzelliği, yorumu, diksiyonu, üslup ve tavrı, seçilen eserin zorluk derecesi ve ses genişliği gibi kriterleri dikkate alacağı belirtiliyor. Safiye Ayla ve Zeki Müren adına olmak üzere iki ayrı dalda yapılacak değerlendirmede birinciler 7 bin TL, ikinciler 5 bin TL, üçüncüler 3 bin TL alacak. Dördüncü, beşinci ve altıncılar ise bin TL ile ödüllendirilecek. Safiye Ayla ve Zeki Müren'in isimlerini sonsuza dek yaşatmak istediklerini ifade eden Türk Eğitim Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal; bu iki önemli ismin genç nesillere bıraktığı kültürel mirasa layık olmak, musikiyi sevdirmek ve bu alanda çalışmalar yapan gençleri teşvik etmek amacıyla yola çıktıklarını belirtti. Bilal, finali halka açık yapılan yarışmaya ilginin giderek arttığını ve bu sene de yoğun katılım beklediklerini söyledi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

MÜREN SERVETİNİ PAYLAŞTIRDI

Safiye Ayla, mirasının tamamını Türk Eğitim Vakfı'na bırakmıştı. Zeki Müren ise servetini Mehmetçik Vakfı ile Türk Eğitim Vakfı arasında eşit olarak paylaştırmıştı. İlk defa 2003'te yapılan yarışmada İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı mezunu olan İlter Büyükkalay ve Merve Utandı birinci olmuştu. 2006'daki ikinci yarışmayı ise Ayşegül Keskinkılıç ve Aslıhan Ergişili kazanmıştı.

Prova kayıtları CD oldu

ZEKİ Müren'in sahnede ve evinde prova yaparken çekilen kayıtları albüm haline getirildi. Müren gibi birçok sanatçının orkestra şefliğini yapan Muzaffer Özpınar'ın elindeki kayıtlar Almanya'da temizletip, dijital hale getirtti. Zeki Müren'in 1952-1984 yılları arasında söylediği şarkılardan oluşan "Saklı Kayıtlar" adlı albüm, yakında piyasaya sürülecek.