6.5 aylık bebek hayata tutundu

Niğde'de, 6.5 aylıkken 640 gram olarak dünyaya gelen ''Ceylan'' bebek, 4 aylık mücadele sonunda sağlıklı şekilde annesinin kucağında hastaneden ayrıldı.

Cuma 18.09.2009 15:08
ABONE OL
Bebeğin taburcu edilmesi dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Dr. Doğan Baran Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Bahri Elmas, erken doğum vakalarının sık sık yaşandığını belirtti.

Ancak Ceylan bebeğin, çok düşük kilolu doğduğunu ifade eden Elmas, ''Bu tür hastaların takipleri büyük özen ve özveri istiyor. Solunum cihazında hasta takibi yapmak gerçekten çok zor. Ancak bu tür bebeklerin sağlıklı şekilde taburcu olmaları, bütün sıkıntı ve yorgunluğa bedel oluyor'' dedi. Hastanenin Yoğun Bakım Ünitesi ile ilgili de bilgi veren Başhekim Elmas, şunları kaydetti:

''Açıldığından bugüne kadar çalışanlarımızla başarılı çalışmalara imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Başta hekim arkadaşlarımız olmak üzere tüm personelimizin büyük gayreti ve özverisiyle kaliteyi yakaladık. Her geçen gün hasta sayımız artıyor. Yenidoğan Ünitemizin büyütülmesiyle ilgili çalışmamız var. Mevcut kapasitesinin iki katına çıkarmayı düşünüyoruz. Yozgat, Kayseri, Ereğli ve Adana ile çevre il ve ilçelerden ciddi sayıda hasta sevki alıyoruz. Niğde'de bu güveni sağladık.''

Ceylan bebeğin tedavi süreciyle ilgili açıklama yapan Dr. Aynur Demirci ise bebeğin yaklaşık 4 ay önce 26 haftalıkken prematüre dünyaya geldiğini söyledi.

Solumun cihazına bağlı olarak bir süre tedavi gören bebeğin, yoğun bakım ünitesindeki tedavisi sonucunda bugün 2.5 kilogramın üzerine çıktığını anlatan Dr. Demirci, ''Çeşitli sıkıntılarımız oldu ama bunları aştık. Çok şükür şimdiye kadar uyguladığımız tedaviyle bebeğimizin sağlığına kavuşmasını sağladık'' diye konuştu.

Yaşama tutunan bebeğini Başhekim Dr. Elmas ve Dr. Demirci'den alan Niğde Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğretmeni anne Fatma Akgün, Ceylan'ı kucaklarken gözyaşlarına hakim olamadı.

Anne Akgün, Ceylan bebek dünyaya geldiğinde, erken doğum ve düşük kilosu nedeniyle karamsarlık yaşadıklarını, hatta yaşama şansını düşük gördüklerini belirterek, ''Ama hastanemiz, zaman zaman bizim yaşamasından bile ümidimizi kestiğimiz yavrumuzu sağlıklı şekilde teslim etti. Doktorlarımıza ve tüm personele sonsuz teşekkür ediyorum. Bize bu mutluluğu yaşatanlardan Allah razı olsun'' dedi.