Bir yıl boyunca protezler için alıştırma yapıldı

Pazar 20.09.2009
Güncelleme: Pazar 20.09.2009
ABONE OL
10 Aralık: Çocukların dramı, "Ellerinizden öpemezler" manşeti SABAH'ta manşetten yer aldı.
11 Aralık: Marmara Üniversitesi Protez Bölümü Müdürü Yar. Doç. Dr. Yaşar Tatar devreye girdi her bir çocuğa 17 bin euro tutarındaki protez takılabileceğini, çocukların bu protezlerle koşup, oynayabileceğini söyledi.
12 Aralık: Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, çocukların tüm tedavi masraflarını üslenmeyi taahhüt etti.
17 Aralık: Barış ile Mehmet llhan hayatlarında ilk kez uçağa binip İstanbul'a hastaneye getirildi.
19 Aralık: Marmara Üniversitesi Protez Ortez Bölümü'nde Yar. Doç. Dr. Yaşar Tatar, Barış ve Mehmet'in ilk muayenelerini yaptı.
20 Aralık: Mehmet ve Barış'a takılacak olan geçici protezler için kalıp örnekleri alındı. Bu arada Barış ve Mehmet heyecanlı bir bekleyişle birlikte fizyoterapiye başladı.
23 Ocak: Ağrılı kuzenlerden Mehmet İlhan geçici protezleri ile ayakta durma egzersizi yapıp ilk adımını attı.
25 Ocak: Hafta sonunda havuzda yüzme egzersizleri verilen çocuklar ilk defa bir yüzme havuzuna giderek kaslarını güçlendirmeye başladı.
22 Şubat: Mehmet ve Barış İlhan Tedavide ilk ayı geride bıraktı. Mehmet destek almadan 5- 6 saniye ayakta durup adım atabiliyor. Elektrot elleriyle destek alarak kendi başına yürüyebiliyor. Barış'ın da ayaklarında sıkıntı yok. O da destekle 25 metre yürüyebildi. Çocuklar köylerine döndüler. Aylar sonra ailelerine kavuştular.
2 Eylül: Mehmet ve Barış yeniden İstanbul'a geldi. Muayeneleri yapıldı. Protez kalıpları yenilendi. Geçici protezler yerine kalıcı protezler için örnek alındı.
17 Eylül: Mehmet ve Barış köylerine geri döndü. Protez bacakları takılan çocuklara, protez el kalıpları yetiştirilemediği için bayramda kargoyla gönderilecek. Bu bayram sabahı onlar da protez kollarını takıp tıpkı diğer kardeşleri gibi anne babalarının ellerini öpebilecekler.