'Bizi gördün, artık seni öldürmeliyiz'

Cesedi Ankara'da bulunan kuyumcu önce öldürülmüş, sonra ailesinden fidye istenmiş

Pazar 20.09.2009
Güncelleme: Pazar 20.09.2009
ABONE OL

İstanbul'dan kaçırıldıktan sonra cesedi Ankara'da bulunan kuyumcunun, fidye için kaçırıldığı ve fidye istenmeden 3 gün önce de boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı. Pendik'te kardeşleriyle birlikte 10 kuyumcu dükkânı ve çok sayıda gayrimenkulü bulunan Abdurrahman Sever, 9 Eylül günü Gebze'nin Muallim köyünde bir emlakçı aracılığıyla 52 bin 500 liraya bir arazisini sattıktan sonra ortadan kayboldu. Aynı gece de Sever'in otomobili Yozgat'ta yakılmış halde bulundu. 3 gün sonra ise aileyi telefonla arayan bir kişi, Sever'i kaçırdıklarını ve 5 milyon dolar fidye istediklerini söyleyip telefonu kapattı.

İPİ BERABER ÇEKTİLER
Pendik Cumhuriyet Savcılığı'nca yapılan araştırmada, aralarında mesleklerinden atılmış 'Paşa' kod adlı eski Jandarma Özel Harekât görevlisi binbaşı İlyas K. ile Mine D.'nin de bulunduğu 6 kişilik çetenin Sever'i, arsa gösterme bahanesiyle kaçırdığı tespit edildi. Kartal'da yakalanan zanlıların anlatımına göre, kendilerini terör örgütü PKK üyesi gibi gösterip Elmadağ Deliler köyüne kaçırdıkları Sever'e "Örgüt seni zengin etti, bize bu parayı vereceksin" diye baskı yaptılar. Sever'in, parayı vermeyeceğini söylemesi üzerine İlyas K. "Yüzümüzü gördün, seni öldürmemiz gerekiyor... Kusura bakma" diyerek işkence yaptı sonra da iple boğdu. Suça ortak olsunlar diye de ipi diğer şüphelilerle çekti. Zanlılar daha sonra Sever'in cesedini Edige köyünde boş bir tarlaya gömüp üzerini samanla örttü.

'MAZLUM VE MASUMDU'
Muş'un önde gelen aşiretlerinden birine mensup olan Abdurrahman Sever'in cenazesi dün Pendik Sahil Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Dolayoba Mezarlığı'nda toprağa verildi. Kardeşi Mehmet Sever, "Ağabeyim masum ve mazlumdu. Nasıl kıyarlar" diyerek isyan ederken, zanlılar adliyeye sevk edildi.