Şiddet gören kadınlar için emsal karar

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 21.09.2009 ABONE OL
Erzurum'da mahkemeden, eşine şiddet uygulayan kocaları korkutacak bir karar çıktı. Dayakçı kocasını baltayla yaralayan kadın beraat etti; davanın "mağduru" olan kocaya ise hapis cezası verildi. Büyükşehir Belediyesi'nde temizlik işçisi olarak çalışan 38 yaşındaki Muammer Tavasapı, 12 Aralık 2007'de, alkollü olarak eve gitti. Ardından 35 yaşındaki eşi Rabia Tavasapı ile tartışmaya başladı. Olayın büyümesiyle Tavasapı, eşine baltayla saldırdı. Genç kadın baltayı kaptı ve kocasını yaraladı.

KOCAYA 2 YIL HAPİS

2 çocuk annesi Rabia Tavasapı hakkında "kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan 15 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Ancak genç kadın 7 ay tutuklu kaldıktan sonra üçüncü duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan Rabia Tavasapı'nın eyleminin meşru müdafaa olduğuna hükmetti ve beraat kararı verdi. Dayakçı koca Muammer Tavasapı, mağdur-sanık olarak yargılandığı davada "eşine karşı alkolün etkisiyle şiddet uygulamak" suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına mahkûm edildi.

'YİNE DE EŞİM İÇİN ÜZÜLDÜM'
Rabia Tavasapı, her gün haksız yere dayak yediğini savundu ve sadece kocasını cezalandırmak istediğini belirterek "Yine de kocam için üzüldüm. Pişmanım" dedi. Koca Muammer Tavasapı ise, "Bir ara boşanmaya karar verdik. Alkolün verdiği etkiyle eşimi dövüyordum. O gece çok alkollü olduğum için fazla bir şey hatırlamıyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU