Bartın'da sel

Bartın'da 2 gündür aralıksız devam eden yağmur sebebiyle su baskınları meydana geldi.

Salı 22.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.09.2009 17:33
ABONE OL
Bartın'da 2 gündür aralıksız yağan ve bugün öğle saatlerinde şiddetini artıran yağmur nedeniyle Bartın Emniyet Müdürlüğü kavşağı kenarındaki dere taştı.

Sular altında kalan Bartın-Zonguldak, Bartın-Ankara ve Bartın-İstanbul karayolunda ulaşım kontrollü olarak sağlandı. Trafiğin tek taraflı olarak sağlandığı Emniyet Müdürlüğü kavşağında da, su birikintileri ve kaya parçaları sürücülere zor anlar yaşattı.

Bayramlaşmaya giden vatandaşlar aniden bastıran yağmurla zor anlar yaşadı. Bartın'ın bazı bölgelerinde ev ve iş yerlerini de su basarken, belediye ekiplerinin bu bölgelerde çalışma yaptığı öğrenildi. Bazı vatandaşlar ev ve iş yerlerinde su baskınlarına karşı önlem aldı.

ZONGULDAK'TA YAĞMURLA BİRLİKTE DEREDEN GELEN ATIKLAR LİMANDA KİRLİLİĞE YOL AÇTI

Zonguldak'ta yağmurla birlikte dereden gelen atıklar limanda kirliliğe yol açarken, Ereğli ilçesinde de taşan dere trafik akışını aksattı.

Kentte etkili olan yağışın ardından akıntının Acılık Deresi'ne taşıdığı moloz yığınları ve genellikle pet şişelerden oluşan katı atıklar, liman ile derenin birleştiği bağlantı noktasına yerleştirilen kirlilik önleyici bariyeri de aşarak denize karıştı.

Denizin yüzeyini kaplayan atıklardan su adeta görünmez olurken, kuşlar çöplerin üzerinde yiyecek aradı. Ereğli ilçesinde de sağanak nedeniyle bazı derelerde su seviyesi yükseldi. Ereğli ile Kandilli beldesi yolu üzerindeki Kemer Mahallesi mevkisinde dereden taşan sular, trafik akışını olumsuz etkiledi. Yolda yer yer 30 santimetre derinliğe ulaşan su nedeniyle sürücüler zor anlar yaşadı. Bazı evlerin kömürlükleri de yağış nedeniyle su aldı.

Polis ekiplerinin sürekli dere yataklarını kontrol ettiği ilçede, olumsuzluk yaşanan bölgelere zabıta, belediyenin temizlik ve itfaiye ekipleri yönlendirildi.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kentte dünden itibaren metrekareye 89.6 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.

HEYELANLA YIKILAN AĞAÇLAR YOLU KAPATTI

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde sağanak yağış nedeni ile dağlık alanda toprağın yumuşaması nedeni ile ağaçlar kökü ile birlikte yola devrildi. Yol ulaşıma kapanırken, belediye fen işleri ekipleri, ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı.

Aşırı yağışlar Karga Mahallesi'nde heyelanlara neden oldu. Dağlık alanda toprağın yumuşaması ile birlikte iki ağaç kökü ile birlikte yola düştü. Yolun boş olması nedeni ile herhangi bir zarar oluşmazken, araçlar kapanan yoldan zorlukla geçti.

Ereğli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, iş makineleri ile ağaçları kaldırmak ve yolu temizlemek için çalışma başlattı. Ereğli Belediyesi Fen İşleri Müdürü Oğuz Cömert, heyelan ve sorun olan bölgelerde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Diğer yandan Ereğli-Kandilli yolu başta olmak üzere Güldere Mahallesi'ndeki derelerin de taşması ile birlikte trafik akışında zaman zaman aksamalar oldu.

ÇAYCUMA'DA BAZI İŞ YERLERİNİ SU BASTI, BİRİKEN SULAR TRAFİK AKIŞINI AKSATTI

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde, etkili sağanak nedeniyle bazı iş yerlerini su bastı, ilçe merkezinde biriken sular trafik akışını aksattı.

Çaycuma merkezinde su kanallarının tıkanması nediyle yer yer yolda su yüksekliği 30 santimetreye ulaştı. Esnaf dükkanlarının girişine kum torbaları koyarak su girmesini engellemeye çalışırken, bazı iş yerlerinin alt katlarını ise su bastı. Yolda biriken sular nedeniyle trafik akışında aksamalar meydana geldi.

Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, sağanağın ilçenin bazı noktalarında sıkıntılara yol açtığını söyledi.

Zabıta ve itfaiye ekiplerinin yağışın olumsuzluklara yol açmaması için hızlı çalıştığını anlatan Gülşen, ''Belediye olarak çalışmalarımız olmasaydı bu sağanak yağış sele dönüşebilirdi. Merkezde biriken sular alt yapının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bayramdan hemen sonra alt yapı sorunlarının da giderilip bu tür olayların yaşanmamasını sağlayacağız'' dedi.